Nocne studiowanie Tory, spacery śladami łódzkich Żydów, a także wykłady, warsztaty, filmy i koncert złożą się na program Festiwalu Spokoju, który rozpocznie się w Łodzi w sobotę. To pierwsze takie wydarzenia organizowane przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Kultury Żydów.
Tamara Włodarczyk zaprezentowała 5 czerwca w Bibliotece pod Atlantami „Przewodnik po żydowskim Dolnym Śląsku. Region wałbrzyski”.
Czyż Bóg odrzucił swój lud? – dramatycznie pytał św. Paweł, Żyd z krwi i kości. I odpowiadał: Żadną miarą! Czy Izrael wciąż jest narodem wybranym i ma wpływ na duchowe losy świata?
Przed rozpoczęciem Święta Paschy żydowski dom musi być dokładnie oczyszczony z kwasu. Zanim Żydówka omiecie każdy kąt, zwraca się do Boga. Która z nas, drogie panie, modli się przed sprzątaniem?
To miasto od wieków tworzyli ludzie różnych wyznań i tradycji. Czas przywrócić pamięć o tych, których już nie ma.
„Rzadko można natknąć się na takie akty prawdziwego altruizmu, człowieczeństwa i odwagi – odwagi takiego kalibru” – pisała córka ocalonych Żydów.
Papież Franciszek pod koniec mszy w Kownie na Litwie apelował o czujność, aby w porę odkryć zalążki postaw górowania nad innymi przez narody uważające się za lepsze. Doprowadziło to do zagłady Żydów - mówił papież w 75. rocznicę likwidacji getta w Wilnie.
Świat żydowskich wierzeń, obyczajów i tradycji w przedwojennym arcydziele Michała Waszyńskiego.
Swoją refleksją dzieli się ks. prof. Józef Mandziuk, historyk Kościoła, wykładowca na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu i na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
O tym, jak zrozumieć Żydów, i o związkach chrześcijaństwa z judaizmem opowiadają Beata i Adam Dylusowie.