Jeżeli wierzących i agnostyków łączy tak wiele…

Modlitewne spotkanie w Asyżu jako jedno z ważnych wydarzeń minionego roku przypomina w słowie na Dzień Judaizmu bp Mieczysław Cisło. „Jeżeli ludzi wierzących w Boga i agnostyków łączy tak wiele, że można znaleźć pewną wspólnotę wartości, to cóż dopiero możemy powiedzieć o relacjach chrześcijan i Żydów” – pisze przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem.

Słowo biskupa Mieczysława Cisły załączone jest do materiałów liturgicznych przeznaczonych na XV Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Biskup zachęca do zaangażowania się w organizację modlitwy we wspólnotach parafialnych wszystkich polskich diecezji.

Przypomina, że spotkanie z przedstawicielami światowych religii i Kościołów, jakie miało miejsce 27 października 2011 r. w Asyżu, w 25. rocznicę pierwszego spotkania międzyreligijnego, jest znakiem, że Benedykt XVI kontynuuje dzieło dialogu, jaki w duchu II Soboru Watykańskiego prowadził błogosławiony Jan Paweł II. W swym głównym przemówieniu Benedykt XVI podkreślał: „Bóg, w którego my, chrześcijanie, wierzymy, jest Stwórcą i Ojcem wszystkich ludzi, z czego wynika, że wszystkie osoby są dla siebie braćmi i siostrami i stanowią jedną rodzinę”. Papież wezwał do odpowiedzialności za pokój także zaproszonych na spotkanie agnostyków i niewierzących, co stanowiło całkowitą nowość tego spotkania w Asyżu. „Jeżeli ludzi wierzących w Boga i agnostyków łączy tak wiele, że można znaleźć pewną wspólnotę wartości, to cóż dopiero możemy powiedzieć o relacjach chrześcijan i Żydów, którzy pozostają w organicznej więzi wiary w Boga Abrahama, Izaaka i Jakuba; w więzi starotestamentalnego objawienia, wraz z Dekalogiem” – zaznacza bp Cisło. Jednak jak stwierdza, „niektórym małodusznym łatwiej przychodzi nazwać bratem ateistę niż wierzącego Żyda”.

Bp Cisło przypomina także słowa Benedykta XVI, który podkreśla, że „jest wiele sposobów, w jakie Żydzi i chrześcijanie mogą współdziałać, by świat stawał się lepszy zgodnie z zamysłem Wszechmogącego dla dobra ludzkości”.

Tegoroczne ogólnopolskie obchody Dnia Judaizmu odbędą się 17 stycznia w Rzeszowie. Na terenie diecezji zaplanowano szereg wystaw, spotkań i wykładów, a także wizytę w synagodze i nabożeństwo Słowa Bożego w rzeszowskiej farze. W całej Polsce będą miały miejsce podobne inicjatywy o charakterze lokalnym.

Hasło Dnia Judaizmu brzmi: „Odtąd nie będziesz się zwał Jakub, lecz Izrael…” (Rdz 32,29). Nawiązuje ono do historii Jakuba. „Jako chrześcijanie postrzegamy w walce Jakuba z Bogiem zapowiedź tego zmagania, jakie Jezus prowadzi z wolą Ojca w obliczu Golgoty” – wyjaśnia bp Cisło. I dodaje, że „my też jesteśmy powołani do zmagania się z przeciwnościami wiary, tymi, które są zewnętrzne, oraz tymi, które są w nas”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg