Jeżeli wierzących i agnostyków łączy tak wiele…

Modlitewne spotkanie w Asyżu jako jedno z ważnych wydarzeń minionego roku przypomina w słowie na Dzień Judaizmu bp Mieczysław Cisło. „Jeżeli ludzi wierzących w Boga i agnostyków łączy tak wiele, że można znaleźć pewną wspólnotę wartości, to cóż dopiero możemy powiedzieć o relacjach chrześcijan i Żydów” – pisze przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem.

Słowo biskupa Mieczysława Cisły załączone jest do materiałów liturgicznych przeznaczonych na XV Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Biskup zachęca do zaangażowania się w organizację modlitwy we wspólnotach parafialnych wszystkich polskich diecezji.

Przypomina, że spotkanie z przedstawicielami światowych religii i Kościołów, jakie miało miejsce 27 października 2011 r. w Asyżu, w 25. rocznicę pierwszego spotkania międzyreligijnego, jest znakiem, że Benedykt XVI kontynuuje dzieło dialogu, jaki w duchu II Soboru Watykańskiego prowadził błogosławiony Jan Paweł II. W swym głównym przemówieniu Benedykt XVI podkreślał: „Bóg, w którego my, chrześcijanie, wierzymy, jest Stwórcą i Ojcem wszystkich ludzi, z czego wynika, że wszystkie osoby są dla siebie braćmi i siostrami i stanowią jedną rodzinę”. Papież wezwał do odpowiedzialności za pokój także zaproszonych na spotkanie agnostyków i niewierzących, co stanowiło całkowitą nowość tego spotkania w Asyżu. „Jeżeli ludzi wierzących w Boga i agnostyków łączy tak wiele, że można znaleźć pewną wspólnotę wartości, to cóż dopiero możemy powiedzieć o relacjach chrześcijan i Żydów, którzy pozostają w organicznej więzi wiary w Boga Abrahama, Izaaka i Jakuba; w więzi starotestamentalnego objawienia, wraz z Dekalogiem” – zaznacza bp Cisło. Jednak jak stwierdza, „niektórym małodusznym łatwiej przychodzi nazwać bratem ateistę niż wierzącego Żyda”.

Bp Cisło przypomina także słowa Benedykta XVI, który podkreśla, że „jest wiele sposobów, w jakie Żydzi i chrześcijanie mogą współdziałać, by świat stawał się lepszy zgodnie z zamysłem Wszechmogącego dla dobra ludzkości”.

Tegoroczne ogólnopolskie obchody Dnia Judaizmu odbędą się 17 stycznia w Rzeszowie. Na terenie diecezji zaplanowano szereg wystaw, spotkań i wykładów, a także wizytę w synagodze i nabożeństwo Słowa Bożego w rzeszowskiej farze. W całej Polsce będą miały miejsce podobne inicjatywy o charakterze lokalnym.

Hasło Dnia Judaizmu brzmi: „Odtąd nie będziesz się zwał Jakub, lecz Izrael…” (Rdz 32,29). Nawiązuje ono do historii Jakuba. „Jako chrześcijanie postrzegamy w walce Jakuba z Bogiem zapowiedź tego zmagania, jakie Jezus prowadzi z wolą Ojca w obliczu Golgoty” – wyjaśnia bp Cisło. I dodaje, że „my też jesteśmy powołani do zmagania się z przeciwnościami wiary, tymi, które są zewnętrzne, oraz tymi, które są w nas”.

«« | « | 1 | » | »»
 • katolik
  16.01.2012 09:39
  Wierzysz, że jest jeden Bóg? Słusznie czynisz - lecz także i złe duchy wierzą i drżą.
  (List Jakuba 2:19)
  Diabeł też należy do tej wspólnoty.
  Jest najbardziej wierzący z nich wszystkich.
 • Jaś
  16.01.2012 12:20
  Oj Rzymianin, Rzymianin!
 • trup
  16.01.2012 15:37
  podstawowa sprawa - Bóg chrześcijan jest również Bogiem żydów - a to nie jest zrozumiałe dla niektórych , ale co gorsze o tym sie nie mówi . a powinno . ukorzeniony człowiek w Jezusie Chrystusie rozumie , że każdy modlący sie do Jedynego Boga - modli się również do Jezusa Chrystusa .
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Autopromocja