Ostrej krytyce poddali amerykańscy biskupi decyzję administracji Baracka Obamy z ubiegłego tygodnia. Dotyczy ona obowiązkowego włączenia antykoncepcji do pakietu ubezpieczeń zdrowotnych pracowników instytucji kościelnych.
Świadczenia obejmą m.in. refundację sterylizacji i środków poronnych. Zgodnie z zapowiedzią instytucje kościelne mają na to rok czasu.
Przewodniczący amerykańskiego episkopatu kard. Timothy Dolan wezwał wszystkich katolików i ludzi dobrej woli do czynnego protestu. Stwierdził, że nigdy przedtem nie było tak ważne, aby na znak sprzeciwu wysyłać listy, e-maile i telefonować do swoich kongresmanów. Pozostali biskupi skierowali w tej sprawie listy do wiernych, które zostaną odczytane w kościołach 29 stycznia.
„To nie powinno się wydarzyć w kraju, gdzie swobody religijne zagwarantowane są konstytucją jako jedno z pierwszych praw” – powiedział kard. Dolan. „W praktyce prezydent mówi nam, że mamy rok, aby zastanowić się, w jaki sposób wykroczyć przeciwko naszym sumieniom” – dodał.
Przemawiając w jednej z nowojorskich uczelni hierarcha powiedział, że 20 stycznia, przed podaniem informacji o zmianie prawa do publicznej wiadomości, otrzymał telefon od Baracka Obamy, w którym prezydent poinformował go o decyzji. „Poczułem się zawiedziony i zdradzony” – przyznał. Kard. Timothy Dolan pamiętał bowiem obietnicę prezydenta złożoną mu w listopadzie ub. r., gdy Barack Obama zapewniał, że ochrona sumienia jest dla niego czymś świętym i, że nie chce, aby jego administracja w czymkolwiek blokowała działania Kościoła.
Z kolei abp Charles J. Chaput powiedział, że to od katolickich wyborców zależy, czy przekonają obecny rząd do zmiany decyzji. „Biskupi nie mogą mówić politykom, co mają robić, ale mogą to zrobić wyborcy” – stwierdził metropolita Filadelfii.
Decyzja o obowiązku włączenia antykoncepcji do pakietu ubezpieczeń zdrowotnych została podana do publicznej wiadomości na trzy dni przed dorocznym Marszem dla Życia, który w Waszyngtonie zgromadził kilkaset tysięcy uczestników.
Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców.
Czyli inaczej Szczodre Gody. Słowiańskie święto obchodzone w pierwszy dzień zimy.