Podpalił się kolejny mnich tybetański

Kolejny mnich tybetański podpalił się w zachodnich Chinach na znak protestu przeciwko polityce władz w Pekinie wobec Tybetu. Po ugaszeniu płomieni przez siły bezpieczeństwa mnich został dotkliwie przez nie pobity, a następnie zabrany w nieznane miejsce.

Nie wiadomo, czy przeżył - poinformowała Międzynarodowa Kampania na rzecz Tybetu (ICT).

Według tej organizacji z siedzibą w Londynie, 19-letni Lobsang Gyatso z klasztoru Kirti w prowincji Syczuan w prefekturze Aba podpalił się w poniedziałek po południu czasu lokalnego. Dwóch Tybetańczyków usiłowało mu pomóc, lecz oni również zostali dotkliwie pobici przez policję.

Według ICT, 20 mnichów tybetańskich i osób świeckich podpaliło się w Chinach w minionym roku, z czego przynajmniej 13 zmarło z powodu odniesionych obrażeń.

Według obrońców praw człowieka samobójstwa przez samospalenie stanowią desperacką odpowiedź na represje kulturalne i religijne Pekinu w tybetańskich rejonach Syczuanu. Ludzi, którzy dokonują tam samopodpaleń, chiński MSZ nazywa terrorystami i obwinia krytykującego je dalajlamę o nawoływanie do separatyzmu.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja