Premier Chin o samopodpaleniach Tybetańczyków

Samopodpalenia Tybetańczyków, do których doszło w minionym roku w Chinach, to "ekstremalne" zjawisko, które uderza w społeczną harmonię - ocenił wczoraj w Pekinie premier ChRL Wen Jiabao na konferencji prasowej kończącej doroczne obrady parlamentu.

"Nie popieramy tego rodzaju ekstremalnych działań, które zakłócają i podkopują społeczną harmonię. Młodzi mnisi są niewinni. Jesteśmy zmartwieni tym, co zrobili" - oświadczył Wen. Następnie dodał, że "rodaków z Tybetu należy traktować jak równych i z szacunkiem".

Nawiązując do niedawnych niepokojów w Tybecie chiński premier zauważył, że potrzebny jest wzrost gospodarczy, aby przeciwdziałać nastrojom, które skłoniły ponad 20 osób, w tym kilku nastolatków, do samopodpalenia.

Od początku minionego roku w południowo-zachodnich Chinach doszło do 26 samopodpaleń Tybetańczyków, w większości buddyjskich mnichów. Co najmniej 19 osób zmarło wskutek poparzeń.

Tybetańczycy oskarżają władze w Pekinie o niszczenie ich kultury i wiary. Władze odpierają te zarzuty i twierdzą, że chińskie rządy w Tybecie, datujące się od 1950 roku, położyły tam kres poddaństwu i umożliwiły rozwój tego regionu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CHINY, RZĄD, TYBET

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.