Rosja przeciw dyskryminacji chrześcijan

Nasila się dyskryminacja na tle religijnym w Wielkiej Brytanii. Jego przejawem jest choćby zakaz noszenia przez chrześcijan w miejscu pracy krzyżyków i medalików.

Dyskryminacja dotyka także prawosławnych, dlatego głos w ich obronie Sobór patriarchatu moskiewskiego. Wezwał on brytyjskie władze do zaprzestania antychrześcijańskiej polityki.

Jak czytamy w oświadczeniu uczestników Soboru, zakaz noszenia krzyżyków i medalików nosi charakter prowokacyjny i dyskryminujący chrześcijan, gdyż wyznawcy innych religii, a nawet mniejszości seksualne mogą w pracy swobodnie nosić swoje symbole religijne czy kulturowe.

Uczestnicy Soboru podkreślają, że nawet w czasach Związku Radzieckiego, gdy wszystko, co związane z religią, było zabronione prawosławni w więzieniach, czy armii próbowali nosić krzyżyki, narażając się na represje. Rosjanie, którzy przyjeżdżają do pracy w Wielkiej Brytanii, przez ostatnie dwadzieścia lat „odzwyczaili się już od praktykowania przez władze chrystofobii”. Przedstawiciele starej emigracji rosyjskiej zachowali zwyczaj noszenia krzyżyków. Znane są przypadki prześladowania w Wielkiej Brytanii rosyjskich prawosławnych, którzy odmówili zdjęcia krzyżyków, tak jak to spotkało jedną z parafianek katedry rosyjskoprawosławnej Zaśnięcia Matki Bożej w Londynie. Uczestnicy Soboru wyrazili nadzieje, że Sąd Europejski w Strasburgu pozytywnie rozpatrzy skargi czterech rosyjskich prawosławnych dyskryminowanych w Wielkiej Brytanii za noszenie w pracy symboli chrześcijańskich.

W tym kontekście bardzo zły wydźwięk w środowiskach religijnych Rosji miała informacja o zakazie noszenia symboli religijnych na stadionach Euro 2012 w Polsce.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
  • mkg
    29.03.2012 06:43
    Kiedy w końcu WSZYSCY chrześcijanie dojdą do wniosku że w JEDNOŚCI siła. I nie chodzi o to, aby wszyscy przyjmowali jedną wiarę ale o to aby mówili JEDNYM głosem Chrystusa.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.