Chociaż w niezwykłym budynku trwają jeszcze odbiory budowlane, wiadomo już, kiedy ekspozycję o tysiącu lat historii polskich Żydów obejrzą pierwsi zwiedzający.
Przy położonym 50 metrów od pomnika Bohaterów Getta muzeum trwają prace porządkowe. Budynek, pokryty szkłem, ma kryć w sobie historię tętniącej życiem żydowskiej dzielnicy Warszawy. Jedna trzecia mieszkańców miasta przed wojną była wyznania mojżeszowego. Ale główna ekspozycja nie ma ograniczać się do ostatniego wieku, tym bardziej do Holokaustu. – Tym będzie się różnić od innych muzeów na świecie – mówi prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, która 17 października oglądała pomieszczenia muzeum.
Miasto wraz z Ministerstwem Kultury jest głównym sponsorem budowy. Za ekspozycję odpowiedzialne jest Stowarzyszenie „Żydowski Instytut Historyczny”. – Chcemy być centrum wiedzy w zakresie archiwów żydowskich w Polsce. Pod koniec października udostępnimy pierwszą część zdigitalizowanych zasobów judaików – zapowiada Andrzej Cehak, szef placówki. Wnętrze, do którego wchodzi się korytarzem symbolizującym rozstępujące się wody Morza Czerwonego, będzie miejscem koncertów, spektakli, warsztatów i wystaw czasowych. Główna sala kinowa pomieści prawie 500 osób. Całość ruszy 19 kwietnia 2013 r., w 70. rocznicę powstania w getcie warszawskim.
Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców.
Czyli inaczej Szczodre Gody. Słowiańskie święto obchodzone w pierwszy dzień zimy.