Watykan współzałożycielem arabskiego centrum dialogu

W dialogu z muzułmanami Watykan broni wolności religijnej chrześcijan

Obecność Stolicy Apostolskiej wśród założycieli Międzynarodowego Ośrodka Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego w Wiedniu to okazja do przedstawiania na szerokim forum katolickiej wizji dialogu, człowieka i społeczeństwa. Instytucja ta może być też miejscem przypominania o wolności religijnej i podstawowych prawach przysługujących chrześcijanom w krajach muzułmańskich. Zwrócił na to uwagę ks. Federico Lombardi.

Dyrektor watykańskiego Biura Prasowego wydał specjalne oświadczenie w związku ze zbliżającą się inauguracją centrum noszącego imię saudyjskiego króla Abd Allaha Ibn Abd al-Aziza. Sporą bowiem sensacją okazała się informacja, że Stolica Apostolska przystąpiła do tego projektu jako „ obserwator-założyciel”.

Jak przypomniał ks. Lombardi, Międzynarodowy Ośrodek Dialogu Międzyreligijnego i Międzykulturowego jest „niezależną organizacją międzynarodową uznaną przez Narody Zjednoczone”. Nie należy jej wiązać wyłącznie z Arabią Saudyjską, choć inicjatywa ta wyszła rzeczywiście od władcy tego kraju. Pozostałymi „ państwami-założycielami” są bowiem Austria i Hiszpania, a więc kraje o dawnej tradycji chrześcijańskiej.

„Chodzi zatem o szansę stworzenia przestrzeni dialogu, w której warto być obecnym, by bardziej wykorzystać doświadczenie i autorytet Stolicy Apostolskiej na polu kontaktów międzyreligijnych” – czytamy w watykańskim oświadczeniu.

«« | « | 1 | » | »»
  • dBimBY9EJ5E
    29.06.2013 03:29
    Nu este nici bine, nici rc483u. Adicc483 nu este recomandat, neapc483rat, dar n-ar avea de ce sc483 facc483 rc483u. Dacc483 ea vrea sc483 stea cu ei, c3aenseamnc483 cc483 e bine.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.