Pakistan: statystyka ataków na mniejszości

Dziewięć miejsc kultu zostało zniszczonych w minionym roku w Pakistanie. Donosi o tym tamtejsza katolicka Komisja Sprawiedliwości i Pokoju.

Większość, bo pięć ośrodków, które padły ofiarą przemocy, to kościoły. Ponadto zniszczono trzy świątynie hinduistyczne oraz meczet nieortodoksyjnej wspólnoty muzułmańskiej Ahmadijja. W ciągu czterech lat zanotowano w sumie 27 przypadków wandalskich ataków na miejsca kultu należące do mniejszości religijnych. Do tego należy dodać zajmowanie siłą terenów przeznaczonych na cele religijne oraz zabójstwa osób zaangażowanych we wznoszenie miejsc kultu. W większości przypadków sprawcy ataków pozostali nieznani.

Jak podsumowuje Komisja Sprawiedliwości i Pokoju, ten stan rzeczy wskazuje na niepokojącą skłonność do przemocy względem mniejszości religijnych w Pakistanie. Jest to, jak to określono w raporcie, „połączenie braku praworządności, biernego współuczestnictwa oraz strachu” ze strony państwa. Prawo co prawda chroni mniejszości, jednak władze nie kwapią się z wprowadzaniem w życie jego wykładni. Zdaniem szefa komisji Petera Jacoba jedynym rozwiązaniem może być tu przyjęcie specjalnej ustawy o zwalczaniu przemocy przeciwko mniejszościom, podobnej do tej, która chroni kobiety.
 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.