19 Ujgurów skazanych na więzienie za ekstremizm religijny

19 Ujgurów usłyszało wyroki do sześciu lat więzienia za podżeganie do nienawiści na tle rasowym oraz propagowanie w internecie religijnego ekstremizmu - poinformował chiński dziennik prawny "Legal Daily" w środę późnym wieczorem.

Jeden ze skazanych ściągał ze stron internetowych zakazanych przez rząd centralny w Pekinie materiały "wzbudzające fanatyzm religijny i wrogość na tle etnicznym oraz nawołujące do +świętej wojny+" - podała gazeta. Zdaniem sądu w autonomicznym regionie Sinkiang, na zachodzie kraju, treści te miały "zły wpływ na społeczeństwo".

Inny oskarżony został skazany za rozpowszechnianie w internecie zagranicznych materiałów, które "propagowały terroryzm i ekstremizm religijny".

"Legal Daily" nie podał, jakiej narodowości byli skazani, jednak ich imiona i nazwiska, a także siedziby sądów, które orzekały w ich procesach, wskazują, że chodzi o Ujgurów - podkreśla agencja Reuters.

W Sinkiangu stosunki między wyznającymi islam Ujgurami a Chińczykami są od lat bardzo napięte. Wielu Ujgurów czuje się dyskryminowanych i uciskanych przez Chińczyków. Skarżą się na prześladowania kulturalne i religijne. Pekin zarzuca ugrupowaniom ujgurskim dążenia separatystyczne i terroryzm.

W 2009 roku doszło w Sinkiangu do starć na tle etnicznym, w których zginęło ok. 200 osób. W kwietniu br. w podobnych starciach zginęło 21 osób.

Mniejszość ujgurską w Sinkiangu szacuje się na ponad 8 mln osób. Region ten ma znaczenie strategiczne, sąsiaduje bowiem z Pakistanem, Tadżykistanem, Kirgistanem i Kazachstanem, a na jego obszarze znajdują się złoża ropy, gazu i węgla.

«« | « | 1 | » | »»