19 Ujgurów usłyszało wyroki do sześciu lat więzienia za podżeganie do nienawiści na tle rasowym oraz propagowanie w internecie religijnego ekstremizmu - poinformował chiński dziennik prawny "Legal Daily" w środę późnym wieczorem.
Jeden ze skazanych ściągał ze stron internetowych zakazanych przez rząd centralny w Pekinie materiały "wzbudzające fanatyzm religijny i wrogość na tle etnicznym oraz nawołujące do +świętej wojny+" - podała gazeta. Zdaniem sądu w autonomicznym regionie Sinkiang, na zachodzie kraju, treści te miały "zły wpływ na społeczeństwo".
Inny oskarżony został skazany za rozpowszechnianie w internecie zagranicznych materiałów, które "propagowały terroryzm i ekstremizm religijny".
"Legal Daily" nie podał, jakiej narodowości byli skazani, jednak ich imiona i nazwiska, a także siedziby sądów, które orzekały w ich procesach, wskazują, że chodzi o Ujgurów - podkreśla agencja Reuters.
W Sinkiangu stosunki między wyznającymi islam Ujgurami a Chińczykami są od lat bardzo napięte. Wielu Ujgurów czuje się dyskryminowanych i uciskanych przez Chińczyków. Skarżą się na prześladowania kulturalne i religijne. Pekin zarzuca ugrupowaniom ujgurskim dążenia separatystyczne i terroryzm.
W 2009 roku doszło w Sinkiangu do starć na tle etnicznym, w których zginęło ok. 200 osób. W kwietniu br. w podobnych starciach zginęło 21 osób.
Mniejszość ujgurską w Sinkiangu szacuje się na ponad 8 mln osób. Region ten ma znaczenie strategiczne, sąsiaduje bowiem z Pakistanem, Tadżykistanem, Kirgistanem i Kazachstanem, a na jego obszarze znajdują się złoża ropy, gazu i węgla.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…