Zatrzymano Tybetańczyków w urodziny dalajlamy

Co najmniej 22 tybetańskich uchodźców idących na uroczystości z okazji urodzin dalajlamy zostało zatrzymanych we wtorek w stolicy Nepalu Katmandu - podała agencja AP.

Dziennikarz AP widział co najmniej 22 Tybetańczyków zatrzymanych na jednym z komisariatów w Katmandu, zanim wyproszono stamtąd dziennikarzy.

Szef policji w Katmandu Ramesh Kharel powiedział, że Tybetańczyków zatrzymano na przesłuchanie i wkrótce zostaną zwolnieni.

Jak podkreślił szef władz regionalnych Laxmi Prasad Dhakal, rząd zakazał protestów przeciwko przyjaznym państwom, takim jak Chiny, i nie będzie ich tolerować. Dodał jednak, że Tybetańczycy będą mogli świętować urodziny dalajlamy wewnątrz klasztorów i w obozach dla uchodźców, o ile nie wywieszą sloganów i transparentów wrogich Chinom.

Przypuszcza się, że w uroczystościach z okazji dalajlamy w obozie dla uchodźców na obrzeżach Katmandu wezmą we wtorek udział setki Tybetańczyków.

Duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1989 roku, kończy we wtorek 75 lat.

Nepal, który otrzymuje od Chin znaczną pomoc na rozwój, oficjalnie uznaje Tybet za niezbywalną część Chin.

Tybet został zajęty przez wojska Mao Zedonga w latach 1950-51. 10 marca 1959 roku wybuchło powstanie antychińskie, które zostało krwawo stłumione, a dalajlama wraz z 80 tys. tybetańskich uchodźców wyemigrował do Indii. Od tego czasu mieszka w Dharamśali, na północy Indii, gdzie ma swą siedzibę także tybetański rząd na uchodźstwie.

W Nepalu żyje około 20 tys. oficjalnie uznanych uchodźców tybetańskich i tysiące nielegalnych tybetańskich imigrantów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.