Środa Popielcowa, która przypada w tym roku 5 marca, będzie obchodzona jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju w Republice Środkowej Afryki oraz ustania prześladowań chrześcijan na świecie.
Sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak przypomina o podobnych inicjatywach modlitewnych - w intencji Syrii, oraz Ukrainy. Dzień postu w intencji pokoju w tym kraju odbędzie się w najbliższy piątek, 28 lutego. Te inicjatywy wpisują się w okres Wielkiego Postu, który powinien być czasem uczynków miłosierdzia i braterskiej pomocy dla tych, którzy cierpią.
Abp Henryk Hoser, który spędził w Afryce 21 lat jako misjonarz ubolewa, że z Afryki dochodzą tylko złe wiadomości o konfliktach, nędzy i epidemiach i tworzą afropesymistyczny obraz. Od czasów konfliktu w Rwandzie światowa opinia publiczna przestała się interesować Czarnym Lądem. W ocenie biskupa warszawsko-praskiego powodem konfliktu w RŚA są złoża surowców, gdyż w tym dwa razy większym od Polski kraju znajduje się "cała tablica Mendeleewa", tak więc konflikt ma drugie dno. Warto też przypomnieć, że bojownicy z formacji Seleka, którzy obalili rząd w RŚA, to fundamentaliści islamscy z Czadu i Sudanu. Jedynymi instytucjami w tym kraju, które funkcjonują i są godne zaufania, są placówki misyjne, które obecnie objęły opiekę także nad uciekinierami. Misjonarze sami zdecydowali, że tam zostaną, choć polskie MSZ zaleca Polakom żeby opuścili RŚA. - Bycie na misjach to zaakceptowanie ryzyka - uważa ordynariusz diecezji warszwsko-praskiej i dodaje, że ze skromnych środków misjonarze potrafią dokonać cudów skuteczności, a misje są ostoją pokoju i bezpieczeństwa. Dlatego każda modlitwa i każda złotówka jest cenna, zwłaszcza że pomoc na misje ze zdechrystianizowanego Zachodu jest coraz mniejsza - w ostatnim czasie spadła o 30 proc.
Poza misjonarzami Polska wysyła do RŚA także pomoc pieniężną - w roku ubiegłym wartości ok. 2 mln zł, w tym - już ponad 1 mln. Pieniądze te przeznaczone są na przygotowanie pakietów z najpotrzebniejszymi artykułami żywnościowymi i środkami czystości, które przekazywane są w rejony pograniczne. Pozyskanie środków na pomoc humanitarną dla ofiar wojny w Republice Środkowoafrykańskiej ma na celu m. in. akcja „Wyślij pączka do Afryki”.
Konflikt w RŚA wybuchł w grudniu 2012 r., gdy rebelianci z tzw. Seleki (w języku sango oznacza to "sojusz") zaatakowali i w 2013 obalili legalny rząd. W wyniku konfliktów rodzinne strony opuściło ok. 68 tys. osób, zaś 400 tys. to tzw. uchodźcy wewnętrzni. Szacuje się, że w tym liczącym 4,5 mln kraju 70 proc. to chrześcijanie, 14 proc. wyznaje islam. Według danych z 2007 r. Kościół katolicki prowadzi w RŚA 220 szkół i 168 innych placówek - sierocińców, szpitali, klinik.
Pomóc można wpłacając pieniądze na konto:
ING Bank Śląski o/Warszawa
31 1050 1025 1000 0022 8674 7759
PKO BP o/Warszawa
87 1020 1068 0000 1402 0096 8990
z dopiskiem Afryka woła o pokój (RCA)
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…