"Krąg jedności" w Kruszynianach

Kilkaset osób utworzyło w sobotę "krąg jedności" wokół zniszczonego przez wandali meczetu w Kruszynianach (Podlaskie). Był to gest jedności ze społecznością tatarską.

Z inicjatywą utworzenia "kręgu jedności" wyszedł wojewoda podlaski Maciej Żywno.

W sobotę w samo południe w meczecie w Kruszynianach odbyły się ekumeniczne modlitwy, w których wzięli udział duchowni: katolicki, prawosławny, ewangelicki oraz imam. W uroczystości wzięli też udział przedstawiciele środowiska żydowskiego.

Po modlitwach, przed meczetem, wszyscy zebrani chwycili się za ręce i utworzyli krąg wokół meczet. Obok siebie stanęli m.in. duchowni, samorządowcy, politycy, harcerze, społeczność tatarska, studenci Uniwersytetu III wieku oraz mieszkańcy Białegostoku i Sokółki. Na zakończenie wszyscy poszli na pobliski mizar, gdzie przy jednym z grobów złożono kwiaty.

Wojewoda podlaski mówił do przybyłych, że przyjazd do Kruszynian i stworzenie wspólnego kręgu to najlepszy dowód na to, że w takich chwilach można być razem.

Anna Mierzyńska z grupy "Normalny Białystok" powiedziała PAP, że spotkanie pokazało, iż region i ludzie tu żyjący łączą się, a nie dzielą. Mówiła, że to także okazja, aby "pokazać, że jesteśmy razem". Dodała, że jej grupie zależy też, aby przeciwstawiać się aktom zakłócającym spokój ludzi różnych wyznań i narodowości oraz pokazać, że Podlaskie to "dom dla wszystkich".

Za wsparcie dziękował Bronisław Talkowski, przewodniczący muzułmańskiej gminy wyznaniowej w Kruszynianach; podkreślał, że społeczność tatarska ma poczucie, iż nie jest sama.

Zniszczenia na meczecie odkryto w niedzielę rano. Na ścianach zewnętrznych meczetu był m.in. symbol Polski Walczącej, rysunek świni, były też namalowane fale na ścianach. Na znajdującym się obok meczetu pamiątkowym kamieniu z napisem "Pomnik historii" - bo taki tytuł mają kruszyniański meczet i mizar - było namalowane coś, co przypominało trupią czaszkę i skrzyżowane kości. Nieznani sprawcy pomazali też około 30 nagrobnych płyt na mizarze - muzułmańskim cmentarzu. Napisy zostały już usunięte.

Meczet w Kruszynianach powstał w XVII w. Śledztwo w sprawie niedzielnego aktu wandalizmu przejęła Prokuratura Okręgowa w Białymstoku. Wojewoda mówił wcześniej, że ma nadzieję, że policja szybko ustali sprawców i wyjaśni motywy zniszczenia.

 

«« | « | 1 | » | »»
 • Adam2
  05.07.2014 20:58
  Tatarzy Polscy od IV wieku wiernie służyli Litwie i Rzeczpospolitej.Wiernie służą też do dzisiaj.Są bardziej polscy od Polaków.

  Profanacja Ich Świątyni miała na celu wywołanie antagonizmu między naszymi Narodami.

  Uczynić mogli to tylko ci ,którzy dążą do separacji Mniejszości Narodowych w Polsce i powstania sytuacji, jak obecnie w Ukrainie.
 • prawda
  06.07.2014 01:00
  Przypomnę, że kilka dni temu, muzułmanie zburzyli kościół w Chartumie w Sudanie. Ciekawe czy tam też tworzono jakieś kręgi poparcia i inne szopki. Prawda jest taka, że chrześcijanie w krajach islamskich są zabijani a z drugiej strony następuje islamizacja Europy. Ja tam nie chcę w Polsce meczetów, czy tatarskich czy jakichkolwiek innych
 • Wind_Catcher
  06.07.2014 10:19
  "W sobotę w samo południe w meczecie w Kruszynianach odbyły się ekumeniczne modlitwy, w których wzięli udział duchowni: katolicki, prawosławny, ewangelicki oraz imam. W uroczystości wzięli też udział przedstawiciele środowiska żydowskiego."

  Mhm, a ja chciałbym zapytać... do jakiego boga modlił się imam? Śmiem twierdzić, że nie zanosił modlitw swoich do Pana Jezusa, więc... szatana? Śmieszno-tragiczne są takie modlitewne spotkania.

  "Nie wprzęgajcie się z niewierzącymi w jedno jarzmo. Cóż bowiem na wspólnego sprawiedliwość z niesprawiedliwością? Albo cóż ma wspólnego światło z ciemnością? Albo jakaż jest wspólnota Chrystusa z Beliarem lub wierzącego z niewiernym? Co wreszcie łączy świątynię Boga z bożkami?" (2Kor 6,14-16A)

  Ps. Brakowało jeszcze w tym kręgu przedstawiciela buddyzmu, z ruchu Hare Krishna, jakiegoś jehowity, mormona i byśmy mieli coś na wzór nieszczęsnego Asyżu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Autopromocja