Spotkanie młodzieży tatarskiej

Młodzi Tatarzy z Litwy, Łotwy, Białorusi i Polski będą się integrować podczas spotkania, które rozpoczęło się w niedzielę w Babikach (Podlaskie). Przewidziano m.in. naukę języka tatarskiego, wykłady o historii Tatarów, a także warsztaty kulinarne.

Międzynarodowy Obóz Młodzieży Tatarskiej zorganizował Związek Tatarów RP. Bierze w nim udział ok. 40 osób, w wieku od 11 do 18 lat.

Jak powiedział PAP prezes Związku Tatarów RP Jan Adamowicz, obóz ma przede wszystkim integrować tych ludzi i budować ich tatarską tożsamość. To także miejsce, gdzie nawiązują oni kontakty, które często utrzymywane są przez lata. Jego zdaniem, to bardzo ważne, że młodzież chce się spotykać i poznawać.

Według niego, atutem obozu jest też to, że bierze w nim udział młodzież z różnych krajów, mówiąca różnymi językami. "Spotykają się w jednym miejscu i muszą się ze sobą porozumieć. To piękne, jak szybko potrafią złapać ze sobą kontakt i rozmawiać niekoniecznie w swoim języku" - powiedział. Dodał, że uczestnicy rozmawiają przede wszystkim po angielsku i rosyjsku.

W programie obozu, który potrwa dwa tygodnie, znalazły się zajęcia związane z kulturą i tradycją tatarską. Uczestnicy będą uczyć się języka tatarskiego, wysłuchają kilku wykładów o historii osadnictwa Tatarów. Odbędzie się też spotkanie z Aleksandrem Skibniewskim, Tatarem, który walczył w armii Andersa.

Podczas warsztatów kulinarnych wybrany zostanie najładniejszy kołdun. Są to tradycyjne pierożki tatarskie nadziewane mięsem, a wypiekane na święta i ważne uroczystości rodzinne. Młodzież zwiedzi też Bohoniki i Kruszyniany, miejscowości w województwie podlaskim, gdzie są dwa najstarsze drewniane meczety.

Tatarzy to jedna z najmniejszych grup etnicznych w Polsce, ale ich historia na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej ma ponad 600 lat. Jako datę dobrowolnego osadnictwa tatarskiego w Wielkim Księstwie Litewskim i Rzeczypospolitej, Jan Długosz podaje rok 1397. Na ziemie polskie Tatarzy przynieśli ze sobą islam. Już w XVI-XVII wieku zatracili jednak swój język i wiele obyczajów, a nazwiska rodowe uległy spolszczeniu.

Ilu jest obecnie Tatarów w Polsce, dokładnie nie wiadomo. W środowisku tej mniejszości działa Muzułmański Związek Religijny w RP oraz Związek Tatarów Polskich. Ten pierwszy liczbę polskich muzułmanów, w większości właśnie pochodzenia tatarskiego, szacuje na ok. 5 tys. osób.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.