Przesłanie papieża na 20. rocznicę zamachu

Papież Franciszek bierze wirtualnie udział w obchodach 20. rocznicy zamachu przeprowadzonego w Buenos Aires na siedzibę wspólnoty żydowskiej AMIA.

Zginęło wówczas 85 osób. Do dziś jego okoliczności nie zostały wyjaśnione, a sprawców nie ujęto.

Przesłanie Ojca Świętego zostało nagrane miesiąc temu na zwykłym smartfonie w Domu św. Marty przez odwiedzającego Papieża przyjaciela Claudio Epelmana. Jest on przewodniczącym Kongresu Żydów Ameryki Łacińskiej. Zapytał wówczas Franciszka, czy nie zechciałby nagrać przesłania do wspólnoty żydowskiej w Argentynie na rocznicę ataku. W czasie zamachu Jorge Bergogio był bowiem biskupem pomocniczym stołecznej archidiecezji. Papież miał wówczas zapytać, czy Epelman ma ze sobą telefon komórkowy. Po otrzymaniu twierdzącej odpowiedzi od razu nagrał swoje improwizowane przemówienie.

„Treść przesłania Papieża ma wielkie znaczenie, bo to jest to, co powiedział z typową dla siebie spontanicznością i świeżością, z bliskością wobec wspólnoty żydowskiej, jej rodzin i ofiar zamachu. I w tej właśnie bliskości mówił o potrzebie sprawiedliwości, a także, by przez tę sprawiedliwość Bóg dał wieczny odpoczynek ofiarom tej zbrodni” – powiedział Epelman. Franciszek potępił terroryzm, uznając go za „szaleństwo, które potrafi tylko zabijać, a niczego nie buduje”. Wspomniał także, że Argentyna musi uporać się z ranami i bólem, których przyczyną jest niewyjaśnienie tej zbrodni.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.