Dżihadyści zestrzelili syryjski samolot

Dżihadyści z Państwa Islamskiego zestrzelili we wtorek po raz pierwszy syryjski samolot bojowy - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, monitorujące wojnę domową w Syrii.

Obserwatorium podkreśla, że jest to pierwszy przypadek zestrzelenia przez dżihadystów maszyny wojskowej od czasu ogłoszenia przez Państwo Islamskie w czerwcu kalifatu na kontrolowanych przez nie obszarach Syrii i Iraku.

Samolot, uczestniczący w nalotach na pozycje dżihadystów, został zestrzelony koło miasta Rakka, 400 km na północny wschód od Damaszku. Rakka jest bastionem Państwa Islamskiego. Lotnictwo syryjskie atakuje tam dżihadystów niemal codziennie.

Syria proponowała przyłączenie się do tworzonej przez USA koalicji do walki z Państwem Islamskim, ale rządy państw zachodnich wykluczają taką współpracę z reżimem syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada.

10 września prezydent Barack Obama ogłosił strategię walki z Państwem Islamskim. Zadeklarował, że nie zawaha się zaatakować dżihadystów na terytorium Syrii, przed czym dotąd Stany Zjednoczone się powstrzymywały. Amerykański prezydent zapowiedział, że kampania przeciw Państwu Islamskiemu będzie realizowana poprzez uderzenia z powietrza oraz wspieranie sił kurdyjskich i armii irackiej.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| LIBAN, SYRIA, WOJNA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.