Studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz fundacja Piękna Polska zachęcają wszystkich do włączenia się w krucjatę modlitewną. "100 dni dla Syrii" polegającą na nieustannej modlitwie przez 2400 godzin.
"100 Dni Dla Syrii" to inicjatywa w ramach której organizatorzy chcą zwrócić jeszcze większą uwagę na problem prześladowań, jaki obecnie dotyka chrześcijan ze strony fundamentalistycznych ugrupowań islamskich.
Akcji przyświecają słowa z listu do Tesaloniczan: "Nieustannie się módlcie!” (1 Tes 5, 17)
"Główną intencją całej kampanii jest pokój na świecie i przestrzeganie wolności religijnej głównie w Syrii. Trwający trzy lata konflikt syryjski pochłonął już 170 tysięcy ofiar, 10% tej liczby stanowią zabite dzieci. Około 2,5 tysiąca osób uciekło za granicę, a co najmniej 7 tysięcy zostało przesiedlonych wewnątrz kraju" - mówi przedstawicielka Fundacji, Daria Żyła-Wypych.
Organizatorzy przypominają słowa, jakie słowa skierował do Polaków patriarcha Syrii Grzegorza III, prosząc o włączenie się w dzieło niesienia pomocy mieszkańcom Syrii.
"Proszę Was, abyście w Waszym kraju byli solą, światłem i zaczynem, który sprawi, że chrześcijaństwo w Polsce i w Europie uniknie naszego losu”.
Modlitwa rozpoczyna się 12 lutego. "W zeszłoroczne wakacje wpadliśmy na pomysł, aby zorganizować jakąś wspólnotową modlitwę za chrześcijan w Syrii. Obrazy, jakie docierały do nas za pośrednictwem internetu, były naprawdę smutne. Okazało się, że jest szansa na zorganizowanie ogólnopolskiej krucjaty modlitewnej – od razu w to poszliśmy. Chcemy poruszyć serca ludzi, uwrażliwić na problemy naszych braci w wierze – powiedział Maciej Piech, jeden ze współorganizatorów.
Akcja polega na tym, że każda chętna osoba, która skontaktuje się z organizatorami w ramach kampanii „100 dni dla Syrii” otrzymuje konkretną godzinę w konkretnym dniu i w tej godzinie jest zobowiązana modlić się w intencji chrześcijan prześladowanych w Syrii.
"Może być ułożona specjalna kilku zdaniowa modlitwa –będziemy zachęcać, by tą konkretną modlitwą kończyć swoją godzinę czuwania"- mówi Daria Żyła-Wypych.
Szczegóły akcji na http://100dnidlasyrii.pl/
Poniżej treść apelu, która znajduje się na stronie akcji:
“Według ONZ w ciągu ostatnich 22 miesięcy konflikt w Syrii pochłonął ponad 60 tysięcy ofiar. Ocenia się, że 2 miliony ludzi opuściło swoje domy szukając bezpiecznego schronienia w innych częściach kraju, ponad 750 tysięcy zbiegło do państw sąsiednich, a w sumie 4 miliony ludzi potrzebuje pomocy.
W Syrii brakuje żywności, ceny chleba wzrosły czterokrotnie, a innych produktów spożywczych – dwukrotnie. Energia elektryczna dostarczana jest głównie z agregatów prądotwórczych, a ceny paliwa wzrosły nawet o 700%. Trzy czwarte rządowych placówek służby zdrowia jest zamkniętych. Regularne ostrzały artyleryjskie i bombardowania miejsc wcześniej uznawanych za bezpieczne zmuszają ludzi do ciągłej ucieczki przed przemocą. Prawie 70% placówek służby zdrowia w Syrii nie działa (dane WHO), ponieważ zostały one zniszczone, brakuje personelu medycznego, sprzętu medycznego i leków, w szczególności w ogniskowych punktach walk.
Wraz z fundacją Piękna Polska organizujemy ogólnopolską akcje modlitewną. Główną intencją całej kampanii jest pokój na świecie i przestrzeganie wolności religijnej głównie w Syrii. Akcja krucjaty modlitewnej „100 Dni Dla Syrii” polega na 100 dniowej bezustannej modlitwie – w dzień i w nocy przez 2400 godzin.
„Proszę Was, abyście w Waszym kraju byli solą, światłem i zaczynem, który sprawi, że chrześcijaństwo w Polsce i w Europie uniknie naszego losu” – te słowa skierował do Polaków patriarcha Syrii Grzegorza III, prosząc o włączenie się w dzieło niesienia pomocy mieszkańcom Syrii. Bardzo chcielibyśmy, aby chrześcijanie w Syrii czuli nasze modlitewne wsparcie. Tym osobom w ucisku potrzebna jest nasza pamięć i modlitwa.
Akcja polega na tym, że każda chętna osoba, która skontaktuje się z nami w ramach kampanii „100 dni dla Syrii” otrzyma konkretną godzinę w konkretnym dniu np. 23 lutego 2015r. poniedziałek, godzina 5.00. i w tej godzinie jest zobowiązana modlić się w intencji chrześcijan prześladowanych w Syrii.
Bardzo pragniemy, aby o kampanii „100 Dni dla Syrii” lub dowiedział się każdy chrześcijanin w Polsce”.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?