Wolność religijna to nie zwykła swoboda wypowiedzi

Włączyć wolność religijną do priorytetów unijnej polityki obrony praw człowieka – ten postulat przedstawił abp Jean-Claude Hollerich, który przewodniczy Konferencji „Iustitia et Pax Europa”.

Jest ona siecią współpracy 30 katolickich komisji sprawiedliwości i pokoju działających na Starym Kontynencie. Arcybiskup Luksemburga spotkał się ze specjalnym przedstawicielem Unii Europejskiej ds. praw człowieka Stavrosem Lambrinidisem.

Abp Hollerich przypomniał o nasilających się w wielu krajach świata prześladowaniach ze względu na wyznawaną wiarę. Zaznaczył, że istnieje niepokojąca tendencja do przemilczania tego rodzaju nadużyć i sprowadzania wolności religijnej do swobody wypowiedzi. Dlatego, zdaniem luksemburskiego hierarchy, troska o ten rodzaj wolności oraz ochrona mniejszości religijnych powinna znaleźć należne miejsce w europejskiej polityce promującej prawa człowieka. Wyrazem tego mogłoby być też zintensyfikowanie unijnego dialogu na ten temat z przedstawicielami Kościołów i wspólnot religijnych. Przewodniczący Konferencji „Iustitia et Pax Europa” przypomniał też, że promowanie praw człowieka w edukacji zostało uznane za „skuteczne narzędzie przeciwdziałania ekstremizmowi i przemocy o charakterze religijnym”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg