Populacja Żydów wraca do poziomu sprzed Szoah

Populacja Żydów wraca do poziomu sprzed Szoah. Według izraelskiego think tanku Jewish People Policy Institute obecnie na świecie jest 14,2 mln osób narodowości żydowskiej.

Gdyby jednak dodać osoby z jednym żydowskim rodzicem lub te, które same określają się jako „częściowo Żydzi”, liczba ta wzrasta do 16,5 mln, a tyle właśnie było Żydów tuż przed wybuchem II wojny światowej.

Ten przyrost liczby Żydów na świecie związany jest częściowo z przyrostem naturalnym, głównie w Izraelu, gdzie mieszka ich obecnie 6,1 mln, ale także ze „zmieniającymi się wzorcami żydowskiej tożsamości”. Np. w USA za Żyda uważa się 59 proc. dorosłych dzieci mających jedno z rodziców pochodzenia żydowskiego - nigdy w historii ta liczba nie była aż tak wielka.

W przedstawionej statystyce zostało uwzględnionych także co najmniej milion Żydów zeświecczonych, którzy niechętnie wiążą się ze wspólnotą czy instytucjami żydowskimi, a także około 350 tys. żydowskich imigrantów z byłego Związku Radzieckiego, którzy w Izraelu nie są w ogóle uznawani za Żydów.

Po Izraelu największym skupiskiem Żydów na świecie są Stany Zjednoczone (5,7 mln), Francja (475 tys.) i Kanada.

Tymczasem według amerykańskiego Pew Research Center, który zalicza do Żydów tylko tych, którzy sami utożsamiają się z tą narodowością, liczbę 16 mln populacja żydowska osiągnie dopiero około roku 2050.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ŻYDZI

 • wit
  29.06.2015 17:10
  Ciekawe ile w Kanadzie, bo w Niemczech jest ich wg statystyki do roku 2013 (oficjalnych czlonków gmin żydowskich) ponad 100.000: http://de.statista.com/statistik/daten/studie/1232/umfrage/anzahl-der-juden-in-deutschland-seit-dem-jahr-2003/
 • ble
  30.06.2015 08:28
  Fajnie, to teraz zbierzcie się do kupy i zacznijcie szukać na pustyni ziemi obiecanej. Tworząc jednolite państwo i nie tułajcie się jak cyganie. Chociaż oni nie wtykają paluchów w cudze. Bo gdzie jeden Judejczyk tam wiele chaosu.
 • Wac
  30.06.2015 14:46
  Obawiam się, że jest ich znacznie więcej...
 • Stanisław_Miłosz
  01.07.2015 02:55

  Powiększa się populacja Żydów? Strach się bać. Ale tak to już jw ewolucji gatunków (inaczej niż w ewolucji pieniądza, gdzie gorszy wypiera lepszy) jest, że ten lepszy początkowo wegetuje gdzieś w ekologicznej niszy, trochę lepiej lub trochę gorzej z sąsiadami o zasoby konkuruje. A jak potem nie wybuchnie! To od razu wymiata te wszyskie do środowiska gorzej przystosowane.

  Niestetym, trzeba się z tym pogodzić - prawo natury! A na naturę mocnych nie ma.

   

  56
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.