Blisko dwie trzecie Rosjan chce utrzymania świeckości państwa. Tak wynika z najnowszej ekspertyzy Wszechrosyjskiego Ośrodka Badań Opinii Publicznej. Jednocześnie prawie połowa obywateli uważa, że Kościół powinien wpływać na moralno-duchowe życie społeczeństwa.
64% obywateli rosyjskich opowiada się za utrzymaniem świeckości państwa. Liczba zwolenników tej opcji wzrosła w ciągu ostatnich ośmiu lat o 10%. Blisko połowa Rosjan chciałaby, aby Kościół miał wpływ na moralne i duchowe życie społeczeństwa, nie mieszając się do polityki i spraw państwa. Dotychczasowa postawa oficjalnych przedstawicieli Kościoła w tej sprawie pozytywnie oceniana jest przez taką samą liczbę obywateli, którzy uważają, że Kościół w sposób właściwy buduje relacje ze społeczeństwem, wypowiadając własne zdanie tylko w sprawach koniecznych.
Liczba zwolenników większego udziału i wpływu Kościoła w sprawach społecznych równoważy się z liczbą osób twierdzących, że Kościół zbyt aktywnie uczestniczy w życiu społecznym. Obie grupy liczą po 18%. Ponad połowa obywateli Rosji wolałaby żyć w państwie, w którym religia nie miałaby znacznego wpływu na życie. Przeciwnego zdania jest ponad jedna trzecia.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…