- Ciągle jeszcze spotykamy się z postawami i poglądami antyżydowskimi, z uprzedzeniami i stereotypami - mówił podczas obchodów Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim abp Józef Kupny.
Tym razem dialog chrześcijańsko-żydowski toczy się pod hasłem „Co ty tu robisz, Eliaszu?”. W auli PWT o biblijnym proroku dyskutowały dwie strony, które reprezentowali: biblista ks. Sławomir Stasiak oraz chazan synagogi Krzysztof Korzonkowki.
- Niewątpliwie jest jednym z głównych bohaterów nie tylko opowiadań działalności proroków starszych, ale to również prorok, któremu nie można odmówić przywileju spotkania z Bogiem niemal twarzą w twarz - opowiadał wykładowca PWT.
Przywołał on spektakularne zwycięstwo Eliasza nad 450 prorokami Baala. - Symbolem ich bóstwa był ogień, którego nikt nie jest w stanie rozpalić pod zalanym stosem. Eliasz zaś robi to bez trudu, ponieważ moc Boża stoi po jego stronie - stwierdził ks. Stasiak.
Chazan Korzonkowski postać scharakteryzował dość oryginalnie.
- Mamy pewien jego obraz, w Księdze Królewskiej dość skromny, ale dający bardzo wiele do myślenia, w tradycji ludowej niezwykły, lecz bardziej skomplikowany. Myślę, że nasz prorok chyba najwięcej wspólnego ma z… Elvisem Presleyem. Ten ostatni żyje jeszcze mocno w popkulturze i Eliasz też żyje ciągle w tradycji żydowskiej. Wyjaśniają to na różne sposoby - mówił wyznawca judaizmu.
Dodał, że prorok jest wśród nas, w naszej społeczności. - Może czeka za oknami, może siedzi gdzieś tam z tyłu. Naprawdę, mówię zupełnie serio - konstatował.
W auli po prelekcjach przyszedł czas na liturgię słowa Bożego z udziałem przedstawicieli archidiecezji wrocławskiej i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. W imieniu katolików przemawiał abp Józef Kupny.
- Pamiętamy profetyczne gesty i głębokie teksty ostatnich papieży oraz dokumenty Stolicy Apostolskiej. Ciągle jeszcze spotykamy się jednak z postawami i poglądami antyżydowskimi, z uprzedzeniami i stereotypami - zauważył hierarcha.
Apelował przy tym, aby się nie zniechęcać, ponieważ w kwestii dialogu czeka nas jeszcze długa droga. Przywołał również przełomową deklarację "Nostra aetate", ogłoszoną przez Sobór Watykański II z historycznym paragrafem czwartym o stosunku Kościoła do judaizmu.
- Każdą i każdego z nas Jezus pyta: A co ty tutaj, w twoim mieście, w twoim środowisku, w twojej wspólnocie robisz dla poznawania nauczania Kościoła, dla usuwania ignorancji i wrogości? - mówił metropolita wrocławski, nawiązując do tematu spotkania: „Co ty tutaj robisz, Eliaszu?”.
Na zakończenie środowego wieczoru uczestnicy mieli możliwość degustacji potraw kultury żydowskiej oraz wzięcia udziału w warsztacie językowym lub tanecznym. Wydarzeniu towarzyszył kiermasz książek.
A dziś, jako kontynuacja Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim, zapraszamy o 19.30 na koncert „Tryptyk Rzymski” Stanisława Soyki z zespołem do archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela. Wstęp wolny.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców.
Czyli inaczej Szczodre Gody. Słowiańskie święto obchodzone w pierwszy dzień zimy.