To było spotkanie ze starszymi braćmi w wierze przez teatr. Pod hasłem: "Przejście Pana: »Dziś wychodzicie«" (Wj 13, 4) w Wyższym Seminarium Duchownym odbyły się płockie obchody Dnia Judaizmu.
W ramach płockich obchodów XXVI Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce w Wyższym Seminarium Duchownym wystawiono fragmenty dwóch spektakli - "Sprawiedliwy" na kanwie historii biblijnego Hioba i "Ja jestem Żyd z »Wesela«" Romana Brandstaettera o Hirszu Singerze, pierwowzorze Żyda z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Przed zgromadzonymi w seminaryjnej Sali Biskupów wystąpili ks. Zygmunt Marek Wnukowski, twórca Teatru Sakralno-Dramatycznego im. św. Jana Pawła II, i Henryk Jóźwiak, aktor Teatru Dramatycznego w Płocku.
- Jeżeli językiem sztuki chcieliśmy przybliżyć świat, duchowość i wrażliwość naszych starszych braci w wierze, to odwołaliśmy się do Biblii i literatury, aby ukazać, jak zmienia się życie człowieka dzięki wierze i kulturze. Stąd też tytuł tego wieczoru: "Cena życia: o losach ludzi biblijnie i współcześnie" - powiedział H. Jóźwiak po spektaklu.
"Niech słowo stanie się, niech żywe staną się pytania, skargi i tajemnice Hiobowe... A których spotkasz z załamanymi rękami, powiedz im, że Pan jest zawsze blisko człowieka..." - to jedna z kwestii Hioba, "Sprawiedliwego", w którego postać wcielił się ks. Wnukowski.
Do dwóch szczególnych przestrzeni w seminarium odniósł się ks. prał. Marek Jarosz, rektor WSD, na zakończenie spotkania: teatr na parterze i kaplica na piętrze. Tak właśnie jest w płockim seminarium: - Jeśli doświadczysz tego, co jest pięknem i sztuką, zdobędziesz fundament, aby przeżyć to, co duchowe, i spotkać Boga Jahwe - stwierdził ksiądz rektor.
Od roku 2000 organizowane są w Płocku obchody Dnia Judaizmu. Inicjatywa ta zrodziła się dzięki dwóm wykładowcom płockiego seminarium - ks. prof. Henrykowi Seweryniakowi i ks. prof. Ireneuszowi Mroczkowskiemu. Najpierw spotkania miały miejsce w kościele św. Jana Chrzciciela i w gmachu seminarium, a gdy powstało Muzeum Żydów Mazowieckich - w jego siedzibie przy ul. Kwiatka 7. W tym roku ponownie obchody odbyły się w WSD.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…