W pełni indianie, w pełni chrześcijanie

O powołaniu każdego ochrzczonego Hindusa.

Bądźmy w pełni obywatelami naszego kraju i w pełni chrześcijanami – to powołanie każdego ochrzczonego Hindusa – stwierdził Przewodniczący Konferencji Episkopatu Indii. Kard. Oswald Gracias dodał, że Kościół potrzebuje narodu, ale Indie potrzebują także chrześcijan. 

Słowa te arcybiskup Bombaju wypowiedział w czasie Konferencji Episkopatu tego azjatyckiego kraju, której obrady koncentrują się na temacie przynależności do narodu, temacie obywatelstwa. Wybór tego zagadnienia jest m.in. odpowiedzią na działalność hinduistycznych grup fundamentalistycznych, bardzo aktywnych w Indiach. Szukają one sposobu na ograniczenie udziału i wkładu mniejszości religijnych w życie narodu. Dla osiągnięcia swojego celu często uciekają się do przemocy, działając niejednokrotnie wbrew przepisom Konstytucji.

„Dlatego też – stwierdził kard. Gracias – obowiązkiem chrześcijan jest szerzenie wartości ewangelicznych w życiu społeczeństwa, aby w ten sposób przyczyniać się do wyeliminowania korupcji, pogłębiania prawdy, sprawiedliwości, odrzucenia uprzedzeń oraz wyzyskiwania i uciskania dalidów.

Dodajmy, że w Indiach Kościół katolicki obrządku łacińskiego podzielony jest na 132 diecezje, w których posługuje 183 biskupów. Konferencja Episkopatu Indii jest największą w Azji, a czwartą na świecie. Natomiast kard. Oswald Gracias, metropolita Bombaju, przewodniczący tamtejszej Konferencji, jest członkiem Rady Kardynałów wspierającej Papieża Franciszka w planach reformy Kurii Rzymskiej.  

«« | « | 1 | » | »»
  • abwin
    10.02.2018 10:44
    Błąd w tytule. "Indianie", pisane z dużej litery I, to tubylcza ludność Ameryki. W Indiach nie mieszkają indianie (tego słowa przez małe i nie używa się w języku polskim), tylko Hindusi. Można użyć też słowa Indusi, albo Indyjczycy, chociaż te dwa ostatnie określenia, chociaż dopuszczalne, pojawiają się rzadko. Słowa Hindus pisane dużą literą H, używa się na określenie mieszkańca Indii, tak jak Polak, na określenie mieszkańca Polski. Natomiast hindus pisane małą literą h oznacza wyznawcę religii, hinduizmu.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.