Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

Tam, gdzie Bóg wchodzi między ludzi, jest przestrzeń do rozmowy, spotkania, dialogu i miłości, ale w żadnym wypadku do zatracenia czy nienawiści - podkreślił abp Grzegorz Ryś podczas konferencji przed rozpoczynającymi się jutro w Łodzi centralnymi obchodami Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Gospodarzem wydarzenia jest w tym roku Archidiecezja Łódzka.

- Tegoroczne obchody Dnia Judaizmu odbywają się w mieście, w którym, jak w nie wielu miastach, społeczność, która stanowiła to miasto w dużej mierze, była społecznością żydowską – mówiła w czasie konferencji Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. - To w Łodzi w przededniu II wojny światowej żyła, mieszkała i tworzyła to, co najistotniejsze - dobro materialne ale i kulturę, olbrzymia społeczność żydowska, olbrzymia diaspora żydowska, licząca 250 tys. obywateli tego narodu – tłumaczyła prezydent miasta.

W konferencji obok prezydent Łodzi oraz metropolity łódzkiego wzięli udział także łódzki rabin Dawid Szychowski oraz Michael Schudrich, naczelny rabin Polski.

- W każdym roku Dzień Judaizmu jest bardzo ważny – zauważył Michael Schudrich. – Ale w tym roku dla mnie osobiście jest on wyjątkowo ważny, kiedy wszyscy w kraju jesteśmy w szoku po morderstwie prezydenta Gdańska. Dla mnie Dzień Judaizmu wskazuje na jeden aspekt - braterstwo. Trzeba nam być razem przeciwko takiemu hejtowi, jaki słyszymy dzisiaj w kraju. To jest czas, kiedy musimy być bardziej razem niż wcześniej i bardziej zgłębić i zrozumieć to, czego nauczył nas papież Jan Paweł II. Nasz papież nauczył nas przez wiele lat, że jesteśmy dziećmi Boga. Mogę mieć inną wiarę, mogę mieć inny pogląd polityczny, ale my wszyscy jesteśmy dziećmi Boga – zaznaczył rabin.

Metropolita łódzki zaprosił wszystkich na rozpoczynającą obchody już w środę wieczorną wystawę Artura Szyka w łódzkiej katedrze oraz na jutrzejsze wydarzenia. – Nie chcemy tylko mówić o tym, że w Łodzi było życie żydowskie. Chcemy mówić, co nas dziś łączy – mówił abp Grzegorz Ryś.

- Chrześcijanie mają wiele rzeczy do nadrobienia, bo wielokrotnie w naszej historii mówiliśmy o judaizmie tylko do roku 70. Ten biblijny Izrael nas obchodził, a ten obecny w o wiele mniejszym stopniu. Nauka dzisiejszych papieży i Soboru Watykańskiego II nas zupełnie inaczej w tym dialogu ustawia – dodał.

Arcybiskup łódzki zwrócił też uwagę, że podobnie jak w roku ubiegłym, tak i tym razem wieczorne nabożeństwo w Dniu Judaizmu odbędzie się w miejscu, gdzie przed wojną znajdowała się synagoga żydowska. – Tak będzie każdego roku. To ma podkreślić fakt, że tam, gdzie Bóg wchodzi między ludzi, jest przestrzeń do rozmowy, spotkania, dialogu i do miłości, ale w żadnym wypadku do zatracenia, nienawiści – podkreślił abp Ryś.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • wujek_Olek
  16.01.2019 14:54
  wujek_Olek
  Znajomość korzeni jest ważna, judaizm to fundament powszechnego chrześcijaństwa z którego wyrosło. Tak to wyraził Israel Eugenio Zolli, w czasach II. WS naczelny rabin Rzymu, ktory później stał sie katolikiem, zapytany, dlaczego porzucił judaizm: "Ale nie zrezygnowałem z tego. Chrześcijaństwo jest dopełnieniem lub koroną synagogi. Synagoga była bowiem obietnicą, a chrześcijaństwo jest spełnieniem tej obietnicy. Synagoga wskazywała na chrześcijaństwo: Chrześcijaństwo zakłada synagogę. Widzicie więc, jedno nie może istnieć bez drugiego. Nawróciłem się na żywe chrześcijaństwo".
 • WIARA CZYNI CUDA
  16.01.2019 15:06
  J myślałem, że Pan Jezus Chrystus przyszedł po to na świat, aby głosić "nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" i przyjąć na siebie w sposób męczeński nasze grzechy, aby nas odkupić poprzez Krzyż i Swoje zmartwychwstanie.
 • Karol
  16.01.2019 15:21
  A w jakim celu mamy sie zajmować obcymi religiami? Chyba raczej należałoby pomyśleć jak innych zainteresować jedyną prawdziwą religią (czyli katolicką) i doprowadzić ich do zbawienia. W judaizmie nie ma zbawienia.
 • mee...
  16.01.2019 17:43
  Za wiki: Judaizm – religia monoteistyczna, której podstawą jest wiara w jednego Boga (osobowego, niepodzielnego, będącego bytem niematerialnym, bezcielesnym i wiecznym), będącego nie tylko Stwórcą świata, ale także jego stałym „nadzorcą” lub „opiekunem”. Bóg ten zawarł z ludem Izraela wieczyste przymierze, obiecując ochronę i pomoc w zamian za podporządkowanie się jego nakazom." ...same sprzecznosci, bo wpierw sie sugeruje, ze Judaizm pochodzi od pokolenia Judy, by nastepnie stwierdzic, ze pokolenie Judy, to Izrael zapewne chodzi o panstwo Izrael. Gdzie podzialo sie zatem pozostale 11 pokolen nie Izraela, a Izraelitow ? ...jezeli - jak wiemy istnieje 12 pokolen Jakuba, ktoremu Bog zmienil imie na Izrael.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.