XXIII Dzień Judaizmu. Katolicy i żydzi o świętowaniu

Obchody warszawskie odbędą się już w niedzielę 12 stycznia pod hasłem: "Pamiętaj o dniu szabatu, aby go należycie świętować". 16 i 17 stycznia Dzień Judaizmu będzie celebrowany także w Gnieźnie.

Gromadzimy się, aby wspólnie modlić się o żarliwość wiary, niezłomną nadzieję, i miłosierną miłość dla Dzieci Jednego Boga, którzy mają być Jego świadkami we współczesnym świecie. Pojednanie i pokój, który rodzi się przede wszystkim w sercu człowieka –  temu służą takie dni jak Dzień Judaizmu w Kościele katolickim, gdzie mamy okazję, wspólnie razem z naszymi starszymi braćmi w wierze dokonywać pewnego rodzaju refleksji nie tylko nad dialogiem polsko-żydowskim i chrześcijańsko-judaistycznym, ale przede wszystkim jest okazją do dawania świadectwa wierze wobec świata, w którym dokonują się procesy sekularyzacyjne - powiedział bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem podczas konferencji prasowej przed XXIII Dniem Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

Bp Markowski przypomniał, że tegoroczny Dzień Judaizmu zbiega się z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Wśród tysięcy osób, które każdego roku nawiedzają to miejsce, znaleźli się także papieże Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek.

Głównym wydarzeniem warszawskich obchodów będzie debata pt. "Żydzi i chrześcijanie wobec święta". Wezmą w niej udział bp Rafał Markowski, rabin Stas Wojciechowicz, Stanisław Krajewski, Jan Grosfeld, ks. Grzegorz Michalczyk i ks. Andrzej Tulej. Rozpocznie się ona w niedzielę 12 stycznia o godz. 18 w kościele środowisk twórczych przy pl. Teatralnym w Warszawie. W tym roku nie będą jednak udostępniane do zwiedzania warszawskie synagogi, co było zwyczajem poprzednich lat.

- Nie będzie to możliwe ze względów bezpieczeństwa - poinformował Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, 

Kościół w Polsce obchodzić będzie Dzień Judaizmu już po raz dwudziesty trzeci. Specjalne słowo z tej okazji wystosował przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem bp Rafał Markowski. W przesłaniu na XXIII Dzień Judaizmu podkreśla, że dzień ten jest okazją do wspólnej refleksji nad potrzebą dialogu katolicko-judaistycznego. "W tym roku - jak podkreśla bp Markowski - przypada on w szczególnych okolicznościach, ponieważ zbiega się z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, który w latach “1942-1944 stał się miejscem zagłady ludności żydowskiej”.

Bp Markowski przypomina m.in. wizyty papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka w Auschwitz, które były czasem modlitwy i oddania hołdu ofiarom oraz “refleksją nad nienawiścią, zniszczeniem i okrucieństwem, jakie niesie za sobą wojna”. "Oświęcim jest miejscem, którego nie można tylko zwiedzać. Trzeba przy odwiedzinach pomyśleć z lękiem o tym, gdzie leżą granice nienawiści" - przywołuje w przesłaniu  na XXIII Dzień Judaizmu słowa Jana Pawła II, który odwiedził Auschwitz w 1979 roku.

Bp Rafał Markowski, jako przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem weźmie także udział w centralnych obchodach XIII Dnia Judaizmu, które w tym roku odbędą się  w dniach 16-17 stycznia w Gnieźnie. W ramach obchodów zostanie odsłonięta tam tablica upamiętniająca Żydów gnieźnieńskich i ofiary zagłady. Odbędzie się także sympozjum poświęcone celebrowaniu dnia świętego.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg