Ks. prof. Tomáš Halík nagrodzony

Ks. prof. Tomáš Halík, czeski duszpasterz i pisarz został nagrodzony tytułem Człowiekiem Pojednania przyznawanym przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów. Uroczystość nadania tytułu 62-letniemu prezydentowi Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej odbędzie się w sobotę 15 stycznia w Synagodze Nożyków w Warszawie.

Tomáš Halík, urodzony w Pradze, studiował socjologię i filozofię, psychologię kliniczną oraz teologię. Pracował jako psychoterapeuta. Uczestniczył w ruchu odnowy w okresie Praskiej Wiosny. W 1978 został tajnie wyświęcony na księdza katolickiego, był czynny w opozycyjnych środowiskach intelektualnych oraz w inicjatywach ekumenicznych.

Od 1990 jest rektorem kościoła akademickiego w Pradze, prezydentem Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej, od 1997 profesorem Uniwersytetu Karola.

Jego książki ukazały się także w językach niemieckim, włoskim, hiszpańskim, angielskim i polskim. Po polsku wydano ostatnio m.in. „Dotknij ran” i „Drzewo ma jeszcze nadzieję. Kryzys jako szansa”. Niedługo ukaże się „Przenikanie światów” – książka związana z cyklem 18 filmów o religiach świata, które zostały pokazane w kanale Religia.tv.

Ks. Halík uczy wiary pogłębionej, nie patrzy z góry na ateistów, nie obraża się na nowoczesność – podkreślają inicjatorzy nagrody Człowiek Pojednania. Podkreślają też, że zawarte w pismach ks. Halíka wzmianki o religii żydowskiej są zawsze trafne i wykazują głębokie zrozumienie judaizmu, który traktuje jako ważny punkt odniesienia swojej wiary.

Sobotnia uroczystość rozpocznie się od hawdali – uroczystego zakończenia szabatu. Następnie laudację na cześć laureata wygłosi prof. Stanisław Krajewski. Natomiast ks. prof. Tomáš Halík wygłosi wykład zatytułowany „Różnorodność pojednana”.

Uroczystość odbędzie się 15 stycznia o godz. 17.00 w Synagodze Nożyków w Warszawie (ul. Twarda 6).

Polska Rada Chrześcijan i Żydów powstała w 1989 r. Jej celem jest przyczynianie się do wzajemnego poznawania się i zrozumienia chrześcijan i Żydów, przezwyciężania stereotypów i pogłębiania kontaktów międzyreligijnych.

Od 1992 r. Rada przyznaje corocznie honorowy tytuł Człowieka Pojednania. Przyznawany jest on osobom spoza Polski, które są szczególnie zasłużone dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego w Polsce, w uznaniu ich wyjątkowego wkładu w dzieło zbliżenia, lepszego poznania i pojednania chrześcijan i Żydów w Polsce.

Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. Jan Nowak-Jeziorański, Jerzy Kluger, oraz rabini: Irving Greenberg z USA i Alon Goshen-Gottsteinz Izraela.

Obecnie przewodniczącymi Rady są prof. Stanisław Krajewski i o. Wiesław Dawidowski, augustianin.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama