Dialog katolików i żydów

Dialog katolików i żydów to „sytuacja nieustannych trudności, w której są optymiści i pesymiści, budowniczy i defetyści” – napisał główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni, odnosząc się do Dnia Dialogu z Judaizmem i Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

„Nie jest to dialog łatwy i nawet refleksja nad tekstem biblijnym może wystawić go na niebezpieczeństwo, jak już bywało w przeszłości... Co roku, spoglądając wstecz, zbieramy skorupy po wypadkach i prowokacjach, których nie brakowało w ostatnich miesiącach” – stwierdza rabin Di Segni.

Przypomina następnie wypowiedź Vittorio Messoriego, który skrytykował stanowisko strony żydowskiej w sprawie ewentualnej beatyfikacji Piusa XII, zauważając, że „wśród ludu parafii, ale i wśród hierarchii, nasila się zniecierpliwienie z powodu uporu, z jakim niektóre kręgi świata żydowskiego podsycają czarną legendę papieża Pacellego”.

„Dialog oznacza też zrozumienie, że po drugiej stronie jest ktoś, kto rozumuje własną głową, choć upór z jakim to czyni może przyczyniać się do zniecierpliwienia, które faktycznie nigdy nie zostało uśpione” – konkluduje główny rabin Rzymu na łamach biuletynu Związku Żydów Włoskich.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.