Bp Roman Pindel zaprosił wszystkich wiernych świeckich i osoby konsekrowane do Bielska-Białej na wspólną modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie i na całym świecie. Modlitwę poprzedzi przemarsz z bielskiego placu Bolesława Chrobrego do katedry św. Mikołaja. Całość rozpocznie się w sobotę 5 marca o 19.30.
Spotkanie rozpoczniemy ekumeniczną modlitwą, a następnie przejdziemy w cichym marszu solidarności z Ukrainą oraz jej obywatelami do katedry Świętego Mikołaja, w której będę przewodniczył Mszy Świętej w intencji pokoju. Na zakończenie odśpiewamy wspólnie suplikacje - zapowiedział bp Pindel w zaproszeniu skierowanym do wszystkich, którzy pragną udzielić duchowego wsparcia nękanemu wojną narodowi ukraińskiemu.
To będzie kolejna okazja otoczenia ofiar toczącej się na Ukrainie wojny modlitą. Takie modlitwy odbywały się już od niedzieli w parafiach diecezji bielsko-żywieckiej w odpowiedzi na apel bp. Pindla, który wezwał, by w czasie każdej Mszy św. wznoszono prośby w intencji pokoju, a także odmawiano suplikacje. Zachęcił także do podjęcia postu w intencji ocalenia życia i zdrowia mieszkańców Ukrainy.
W parafiach oprócz spontanicznych akcji zbierania ofiar i pomocy rzeczowej dla obywateli Ukrainy i uchodźców z terenów objętych działaniami wojennymi odbywają się też w Środę Popielcową zbiórki do puszek, przeznaczone na pomoc dotkniętym trwającą wojną. Od niedzieli trwa też zbiórka darów, którą prowadzi diecezjalna Caritas.
- Dwa pierwsze transporty już wyruszyły tam, gdzie są wielkie potrzeby. Bardzo dziękuję tym wszystkim, który w jakikolwiek sposób włączyli się w tę pomoc dla ludzi, którzy cierpią i umierają - powiedział bp Pindel, zaznaczając, że oprócz tego wsparcia bardzo potrzebna jest modlitwa.
Zaproszenie bp. Romana Pindla zobacz tutaj.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…