Areoi

Być może wielbicielom sztuki coś mówi to słowo. Zwłaszcza zaś fanom impresjonizmu i twórczości Paula Gauguin.

To właśnie on w 1892 roku namalował słynne „Nasiona Areoi”. Jeden najbardziej znanych i najczęściej reprodukowanych obrazów tego rozkochanego w Polinezji artysty.

Widzimy na nim Vairaumati – najpiękniejszą kobietę, a co za tym idzie, ziemską małżonkę bóstwa i matkę zupełnie nowej rasy ludzi.

Z mitologii Wysp Towarzystwa dowiadujemy się, że Areoi to starsi wojownicy tamtejszego ludu, odpowiedzialni za przekazywanie młodszemu pokoleniu świętych opowieści oraz historii o ich bogach i herosach. Np. o Oro – bóstwu zalotów, który z czasem zastąpił swego ojca – Taaroa – w roli boga firmamentu, a także wojny.

Kapłani-wojownicy Areoi „inscenizowali nowe historyjki o bogach i pełnili rolę kulturowej gildii, mającej zapewnić ich zgodność z mitologią” – czytamy w wydanej nakładem Wydawnictwa Olesiejuk publikacji „Mitologie świata. Bogowie. Przedstawienia. Motywy”. Z niej też dowiadujemy się o mitycznych tekstach dotyczących Areoi, spisanych przez angielskiego misjonarza J. M. Orsmonda.

Wyjaśniają one m.in. skąd wzięły się tapa – specyficzne spódniczki z kory i trawy, noszone przez tamtejszy lud. Pojawia się także namalowana przez Gauguina Vairaumati, jako żona wspomnianego boga Oro.

Wybrały mu ją na małżonkę jego siostry, po tym, gdy porzucił swoją wcześniejszą żonę („stała się niewidoczną masą piasku”).

W micie pojawiają się także dwaj bracia Oro, których ten przemienia w knura i maciorę, stając się tym samym także bogiem świń.

*

Tekst z cyklu Alfabet religii

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg