Szwajcaria: Kurs międzyreligijny dla młodzieży

„Religie narzędziami pokoju”. Pod takim hasłem odbywa się w Szwajcarii do 29 lipca kurs dla młodych wyznawców trzech wielkich religii monoteistycznych.

Spotkanie zorganizował Instytut Ekumeniczny w Bossey przy współudziale Światowej Rady Kościołów. Jak informuje portal oicumene.org, bierze w nim udział 10 studentów chrześcijańskich, 7 islamskich i 6 wyznających judaizm. Uczestniczą oni w zajęciach służących wzajemnemu poznaniu. Młodzi zastanawiają się, jak „budować wspólnotę międzyreligijną”. Podejmują tematy dotyczące kultury, zwyczajów, duchowości i wizji świata reprezentowanych przez każdą z religii. Organizatorzy przewidzieli także czas na osobistą i wspólnotową modlitwę.

„Ideą kursu jest przełamanie stereotypu, że między islamem, chrześcijaństwem i judaizmem istnieją tylko same różnice, a ich wyznawcy pałają do siebie niechęcią czy nawet nienawiścią” – uważa prof. Odair Pedroso Mateus, jeden z organizatorów spotkania. Jego zdaniem, młodzi nie uciekają od kwestii trudnych i kontrowersyjnych, ale „próbują dojść do pokojowego konsensusu”. „Pragniemy bardziej zachęcać do dyskusji, niż prowokować jakiekolwiek konflikty” – podkreśla brazylijski pastor.

Założony w 1946 r. Instytut Ekumeniczny w Bossey jest międzynarodowym centrum spotkań, dialogu i formacji. Związany z Uniwersytetem w Genewie, jest miejscem, w którym studenci mogą wyrażać swoją wiarę przy poszanowaniu różnic kulturowych i religijnych.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.