Wspólnym apelem o pokój zakończyło się 13 września wieczorem trzydniowe spotkanie z cyklu „Ludzie i religie", zorganizowane w tym roku w Monachium przez rzymską Wspólnotę św. Idziego. Ogłoszony na Placu Maryi „Apel pokoju z Monachium 2011”, podpisany przez 200 przedstawicieli religii z całego świata, określa dialog jako „broń inteligentną i pokojową na tych, którzy chcą siać nienawiść i podziały w świecie nie wahając się użyć do tego religii”.
Globalizacja stwarza szanse, ale jednocześnie potrzebuje duszy, stwierdza dokument i zwraca uwagę, że „egoizm prowadzi do cywilizacji śmierci, powoduje też śmierć wielu ludzi”. Należy wiec na nowo uczyć się żyć nie przeciwko sobie, ale dla siebie nawzajem.
Na spotkanie, przebiegające w tym roku pod hasłem „Naszym przeznaczeniem – życie razem. Religie i kultury w dialogu”, do Monachium przybyli referenci z ponad 50 krajów i ok.10 tysięcy uczestników z całego świata.
Wśród zaproszonych gości było ok. 400 czołowych przedstawicieli świata religii i polityki z ponad 50 krajów, w tym prezydent Niemiec Christian Wulff i kanclerz Angela Merkel. Watykan reprezentowali przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch i wicedziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Roger Etchegaray, a gospodarzem spotkania był metropolita Monachium i Fryzyngi kard. Reinhard Marx. Z Polski przybył m.in. biskup tarnowski Wiktor Skworc. Referaty na 40 forach dyskusyjnych głosili także prawosławni metropolici Filaret i Atanazy oraz liczni przedstawiciele judaizmu, islamu, buddyzmu i hinduizmu.
Przed rozpoczęciem obrad Benedykt XVI przyjął 9 września w Castel Gandolfo głównych organizatorów spotkania: założyciela rzymskiej Wspólnoty św. Idziego prof. Andreę Riccardiego, jej obecnego zwierzchnika prof. Marco Impagliazzo i ordynariusza diecezji Terni-Narni-Amelia we Włoszech bp. Vincenzo Paglię, który przez wiele lat był asystentem kościelnym wspólnoty.
Data wydarzenia nie była przypadkowa - wpisywała się w 10. rocznicę zamachów terrorystycznych w USA. Dzięki bezpośredniemu połączeniu satelitarnemu uczestnicy spotkania w Monachium włączyli się w uroczystości na nowojorskim Ground Zero.
Organizatorzy podkreślali jednak, że było to przede wszystkim symboliczne otwarcie „nowego dziesięciolecia pokoju i dialogu”. W słowie końcowym prof. Andrea Riccardi powiedział, że Monachium było w tych dniach „stolicą ducha". Wyraził nadzieję, że „siła, jaką pokazało spotkanie w Monachium, będzie w stanie ugasić ogień wojny“. Życzył, aby następne 10-lecie przyniosło pokój światu, który „będzie bardziej sprawiedliwie traktował biednych, w którym bogaci nauczą się być lepsi i rzeczywiście będą uczestniczyli w zwalczaniu ubóstwa”.
Podobny Międzynarodowy Kongres dla Pokoju w ramach spotkań „Ludzie i Religie” odbył się w ub.r. w Barcelonie, a przed dwoma laty, od 6 do 9 września 2009 r. jego uczestników gościł Kraków. Pierwsze takie spotkanie Wspólnota św. Idziego przeprowadziła w Rzymie, niemal dokładnie w rok po pamiętnym międzyreligijnym dniu modlitw o pokój, zwołanym przez Jana Pawła II w Asyżu 26 października 1986. Wspólnota podjęła tę inicjatywę i odtąd co roku organizuje takie spotkania w różnych miastach i krajach wraz z miejscowym Kościołem i władzami. Pierwsze z nich, poza Rzymem i Włochami, odbyło się na przełomie sierpnia i września 1989 w Warszawie w związku z 50. rocznicą wybuchu II wojny światowej.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?