Dwaj Tybetańczycy podpalili się w proteście

Dwaj młodzi Tybetańczycy podpalili się w piątek na zachodzie chińskiej prowincji Syczuan w proteście przeciwko łamaniu wolności religijnej - poinformowała agencja Reuters, powołując się na tybetańską organizację emigracyjną Free Tibet.

Tybetańczycy byli prawdopodobnie w przeszłości mnichami z buddyjskiego klasztoru Kirti w okręgu Aba w Syczuanie, gdzie często dochodzi do protestów przeciwko polityce rządu Chin.

Według organizacji Free Tibet, 19-letni Choepel zmarł na miejscu, a stan 18-letniego Khayanga nie jest znany.

"Teraz widać, że jest wielu odważnych młodych Tybetańczyków, którzy są zdeterminowani, aby przyciągnąć uwagę świata do jednego z największych i najdłuższych kryzysów praw człowieka, bez względu na cenę, jaką przychodzi płacić" - oświadczyła dyrektor organizacji Stephanie Bridgen.

"Międzynarodowa społeczność nie może dłużej milczeć w obliczu brutalnego represjonowania Tybetańczyków przez państwo chińskie" - dodała Bridgen.

Według Free Tibet, piątkowe protesty były już siódmymi od marca. W tym tygodniu również w Abie podpalił się nastoletni mnich o imieniu Kalsang.

Jak podaje Reuters, lokalne chińskie biuro bezpieczeństwa zaprzeczyło doniesieniom o piątkowym podpaleniu się młodych ludzi.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.