Komentarze 1
 • Zibi89
  03.11.2014 13:44
  Szanse na respekt dla zasady samostanowienia narodów są niewielkie. Hamas i Hezbollah w tym sensie nie są organizacjami terrorystycznymi. Owszem posługują się często metodami asymetrycznymi (nie prowadzą lub nie samodzielnie uczestniczą w regularnych działaniach zbrojnych). Nie ma usprawiedliwienia dla odwoływania się do przemocy, lecz niesprawiedliwość antyspołeczna w regionie Bliskiego Wschodu jest chyba największa na świecie.

  Idee polityczne panarabizmu, panturkizmu (w tym turanizmu), perskości (arianizmu) są hierarchicznie umiejscawiane poniżej religijnej idei panislamizmu.

  UWAGA!!! Cywilizacja prawosławna to nie cywilizacja turańska. Aryjczycy pochodzący od Ariów to nie Niemcy. Prawidłowo odpowiednio: Turcy i Persowie (Irańczycy).

  W regionie Bliskiego Wschodu i islamskich państw WNP powinno powstać 4-5 państw:
  1. Arabskie Państwo Sunnickie,
  2. Perskie Państwo Szyickie (głównie Iran i część Iraku zamieszkana przez Szyitów),
  3. Wielka Syria (Syria, sunnicka część Iraku, Jordania, Liban, Izrael, Palestyna) z autonomiczną Palestyną zamieszkaną wspólnie przez Żydów i Palestyńczyków wg umowy Weizmann-Fajsal,
  4. Kurdystan w granicach 4 państw
  5. Ibadycki Oman

  Do tego celu potrzeba rezygnacji z suwerenności imperialnej przez mocarstwa światowe (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja). Mocarstwa powinny wspierać dążenia do powołania sprawnych i moralnych rządów.

  Walkę z ekstremistami rozumiem. Z fundamentalistami próbuję, lecz z integrystami nie da się. Jedynym celem w takim przypadku mogłaby być eliminacja religii z polityki. Przykładowo nauki o stosunkach międzynarodowych są przecież naukami całkowicie świeckimi. W Izraelu dokonuje się prób (?!) włączenia dyskursu religijnego do polityki.

  Suwerenność jest albo jej nie ma. Większość państw jest na dziś suzerennych, ale z suwerennością ma to niewiele wspólnego np. niezdekomunizowana Polska także pozostaje od czasów PRL państwem suzerennym.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg