W tym roku mija dwadzieścia lat odkąd został stworzony we Wrocławiu jeden z trzech największych festiwali żydowskich w Polsce. Organizatorzy przygotowali niezwykle bogaty program.
Dwaj naczelni rabini Jerozolimy domagają się, aby w szabat, "żydowski dzień odpoczynku", były zamknięte teatry, kina i inne obiekty kulturalne oraz rozrywkowe. O apelu Arieha Sterna i Szlomo Samara do radu miejskiej Jerozolimy poinformował izraelski dziennik „Jerusalem Post”.
Siedem synagog na krakowskim Kazimierzu zostanie otwartych dla zwiedzających w nocy z soboty na niedzielę podczas ósmej edycji akcji "7@nite. Synagogi nocą". Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest żydowskie odrodzenie.
W Makowie Mazowieckim po remoncie otwarto dawną synagogę.
Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu.
Wystawę pt. "Świat utracony. Żydzi polscy" można oglądać w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Ekspozycja prezentuje 130 fotografii pochodzących z albumu, w którym zebrano zdjęcia powstałe w latach 1918-39.
Resursa Obywatelska zaprasza od 18 do 22 kwietnia na X Spotkania z Kulturą Żydowską "Ślad".
W tym roku święto Pesach rozpocznie się - podobnie jak w roku śmierci Jezusa - w piątek po zachodzie słońca.
Zakończyły się prace remontowe dawnego Żydowskiego Domu Modlitw w Makowie Mazowieckim.
Przedstawiciele Kościoła katolickiego i Kościoła ewangelickiego oraz społeczności żydowskiej wypowiedzieli się w poniedziałek w Recklinghausen w Niemczech przeciwko skrajnej prawicy i nowym formom antysemityzmu.