W labiryncie Minotaura

Na łamach lutowego miesięcznika „Focus Historia” Jacek Rupert przybliża czytelnikom teorie naukowców na temat pałacu w Knossos.

Turyści uważają go za zbudowany przez Dedala mityczny labirynt, w którym trzymano Minotaura - potwora o ludzkim ciele i głowie byka, będącego synem Pazyfae i byka zesłanego przez boga Posejdona. Tymczasem historycy i archeolodzy dopatrują się w minojskich pozostałościach raczej budowli pałacowej, a może nawet i wielkiego kompleksu pogrzebowego.

Jak czytamy w artykule „Dom Minotaura”: „Knossos odkrył brytyjski archeolog i podróżnik sir Arthur Evans”, żyjący w latach 1851-1941. Autor artykułu sporo uwagi poświęca jednak także niemieckiemu geologowi, Hansowi Georgowi Wunderlichowi, który w 1972 roku opublikował książkę „Tajemnice Krety. Dokąd Byk porwał Europę, czyli o korzeniach kultury”.

Bronił w niej wspomnianej wyżej tezy, iż Knossos to tak naprawdę miejsce związane z kultem zmarłych. „Wunderlich dowodził, że rzekome wanny i instalacje hydrauliczne stworzone są z materiałów nieodpornych na działanie wody, bardziej nadają się na sarkofagi i rynny do odprowadzania nieczystości podczas balsamowania” – pisze Jacek Rupert.

Więcej o tajemniczym, minojskim piśmie, Świątyni Podwójnych Toporów i skandalicznym użyciu betonu przy odbudowie murów na łamach lutowego numeru miesięcznika „Focus Historia”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg