Zjazd polskich pogan

W sierpniu w Łodzi ma się odbyć I Ogólnopolski Zjazd Rodzimowierczy. Z punktu widzenia tego środowiska to przełom - mówi "Rzeczpospolitej" religioznawca z UJ Scott Simpson.

Wierzenia przedchrześcijańskie zaczęły się odradzać w latach 80. Poganie twierdzą, że wyznawców przybywa. A ostatnio robią dużo, by zintegrować środowisko - donosi "Rz", wskazując, że oprócz organizacji zjazdu, udało im się reaktywować pismo "Gniazdo" poświęcone ich religii.

Simpson szacuje, że w Polsce zaangażowanych rodzimowierców jest ok. 2 tys., ale istnieje też dużo szersza grupa sympatyków. Myślę, że liczba ta rośnie, choć nie tak szybko jak w latach 90. - ocenia.

Obecnie zarejestrowane są 4 rodzimowiercze związki wyznaniowe: Polski Kościół Słowiański, "Rodzima Wiara", "Słowiańska Wiara" i Rodzimy Kościół Polski.

Zasady wiary przodków poganie starali się odtworzyć na podstawie źródeł historycznych. Wierzą w bogów, których utożsamiają z siłami natury. Matką Ziemi jest Mokosz, nieba - Światowid, słońca - Swaróg, a błyskawicy - Perun. Obchodzą w ciągu roku 6 głównych świąt (większość jest związana z datami wyznaczającymi zmiany w długości dnia), a najważniejszą rolę odgrywa Święto Kupały.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • beatta
  20.06.2013 14:41

  Korespondowalami i probowalam mowic o Bogu ale oni wola wierzyc w moc ognia,bozkow i co najgorsze w boginie i demony ta wiara jest scisle zlaczona z wielobostwem i okultyzmem
  sciagaja na siebie szalenstwo! probujmy mowic im o Jezusie

 • Andrzej z Gniazda
  21.06.2013 11:44
  Dość dziwni ludzie sie tu wypowiadają.
  Za chwile okaże sie, że Noc Kupały pochodzi od Nocy Świetojańskiej, a nie odwrotnie. :)
  Oto jak chrześcijaństwo adaptowało prasłowiańskie wierzenia. A wpisz jeden z drugim w googlach Noc Kupały.. Zobacz ile bedzie podpowiedzi przed kliknieciem "Szukaj" się pojawi.
  Jeden z drugim najpierw szukaj, czytaj, a potem pisz.. Moze napiszesz coś mądrego.
 • Ja
  21.06.2013 17:10
  Rodzimowiercy to ludzie podtrzymujący tradycje przodków. Chwała im za to!
 • jarek
  29.06.2013 15:21
  Sława bracia
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.