Al-Kaida potępia Bractwo Muzułmańskie

Jeden z przywódców irackiego odgałęzienia Al-Kaidy, Abu Mohammed al-Adnani, wezwał w sobotę Egipcjan, Syryjczyków i Irakijczyków do walki z armiami ich krajów i potępił Bractwo Muzułmańskie, zarzucając mu, że jest "świecką partią pod przykrywką islamu".

W zamieszczonym w internecie przesłaniu audio Adnani, rzecznik Islamskiego Państwa w Iraku i Lewancie, skrytykował Bractwo, wytykając mu dążenie do władzy przez demokrację. "Czczą władzę i parlamenty, ich dżihad jest walką o demokrację, a nie w imię Boga - powiedział. - (...) Jeśli zdobycie władzy wymaga pokłonienia się przed diabłem, uczynią to bez wahania".

Armia egipska obaliła na początku lipca prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego, wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego. Bractwo wezwało do protestów, akcentując, że powinny być pokojowe. 14 sierpnia siły wspieranego przez wojsko nowego rządu przystąpiły do rozpędzania demonstracji zwolenników Mursiego. Zginęły setki ludzi.

Adnani wezwał Egipcjan, Syryjczyków i Irakijczyków, by "wyrzekli się pokojowych apeli, chwycili za broń i przyłączyli się do dżihadu w imię Boga", a egipskich żołnierzy do "okazania skruchy i dezerterowania".

Siły zbrojne w państwach arabskich nazwał "armiami ciemiężycieli", "renegatami" i "niewiernymi". Wojsku egipskiemu zarzucił, że "próbuje zapobiec rządom Boga i ustanowić świeckie zasady".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| AL, EGIPT, KAIDA, WOJNA

 • Beszad
  31.08.2013 19:38
  Obawiam się, że ta sama Al-Kaida stoi za misterną prowokacją w postaci ataku gazowego. Bo komu innemu zależałoby na interwencji? Wojskom rządowym? W sytuacji gdy mają wszędzie kolosalną przewagę? Cały plan opiera się na instrumentalnym użyciu wojsk zachodnich do obalenia rządu (według scenariusza Egipskiego czy libijskiego).

  Oczywiście po obaleniu Asada nastąpią "demokratyczne" wybory, które po odpowiedniej "perswazji" wygrają fundamentaliści islamscy (nie muzułmanie, a ci, którzy islam wykorzystują jako polityczną przykrywkę). Ponadto każda taka zbrojna interwencja to naprawianie zegarka przy pomocy młotka.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.