31 osób zginęło w serii zamachów w całym kraju

W ponad 12 atakach w całym Iraku zginęło w niedzielę co najmniej 31 osób, a ponad 70 zostało rannych - poinformowały władze. Bilans ofiar zamachów od początku roku sięga już 5 tys. osób.

W ośmiu regionach Iraku eksplodowało 10 samochodów pułapek i trzy ładunki wybuchowe umieszczone na drogach. W najbardziej morderczym ataku, 95 kilometrów na południe od Bagdadu, zginęło osiem osób, a 22 zostały ranne.

Celem jednego z zamachów była grupa udająca się na pogrzeb bliskiej im osoby, która zginęła w podobnym ataku w sobotę.

Żadne ugrupowanie nie przyznało się do zorganizowania zamachów, ale - jak pisze AP - samochody pułapki są najczęściej wykorzystywane przez bojowników należących do odłamu Al-Kaidy pod nazwą Islamskie Państwo Iraku i Lewantu.

W całym kraju od początku roku narasta fala przemocy; skala zamachów jest już porównywalna ze szczególnie krwawym rokiem 2008. Miesięczny bilans ofiar wynosi od 900 do tysiąca osób.

Według obliczeń AFP, sporządzonych na podstawie danych policyjnych i medycznych, od początku października zginęło 280 osób, a od początku roku 4 950.

Organizacja pozarządowa zajmująca się monitorowaniem przemocy w tym kraju Iraq Body Count (IBC) poinformowała jednak niedawno, że w tym roku w Iraku zginęło ponad 6000 osób.

Coraz częstsze akty przemocy skierowane są zazwyczaj przeciwko szyickiej większości i instytucjom zdominowanego przez nią rządu. Ataki te podejmują sunniccy rebelianci zachęceni przykładem swych syryjskich współwyznawców, którzy walczą z popieranym przez szyicki Iran reżimem prezydenta Baszara el-Asada. Iraccy sunnici czują się marginalizowani przez rząd premiera Nuriego al-Malikiego, a ponadto, jak przypomina AP, sunniccy ekstremiści z Al-Kaidy uznają często szyitów za heretyków.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IRAK, TERRORYZM

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.