Izrael przesiedla Beduinów

Izrael kontynuuje realizację planu przesiedlania Beduinów zamieszkałych na pustyni Negew, zwanego planem Prawera-Begina. Oświadczenie w tej sprawie w odpowiedzi na zbiorowe protesty Beduinów złożył w niedzielę przedstawiciel rządu izraelskiego Doron Almog.

"Potrzebujemy radykalnej zmiany w celu unowocześnienia i polepszenia warunków życia ludności beduińskiej na Negewie - powiedział Almog na spotkaniu z przedstawicielami mediów nazajutrz po sobotnich demonstracjach tysięcy Beduinów, Palestyńczyków i izraelskich działaczy w obronie praw tej rdzennej ludności.

W toku protestów 15 osób odniosło rany, a około 30 aresztowano.

Almog zapewniał dziennikarzy, że Beduini "nie zostaną usunięci z ziemi zajmowanej przez ich wspólnoty", lecz będą przesiedleni w tych samych okolicach, w których dotąd mieszkają" w trosce o ekonomiczne i socjalne warunki ich życia.

W czerwcu w parlamencie odbyło się pierwsze czytanie ustawy w sprawie planu Prawera-Begina. Arabscy posłowie protestowali przeciwko jej uchwaleniu - podarli egzemplarze ustawy i wyszli z sali obrad.

"Ta ustawa jest uzurpacją. Wysiedla ludzi z ich ziem i domów po raz drugi i trzeci po tragediach 1948 roku" - mówił parlamentarzysta Ahmed Tibi. Do drugiego i trzeciego czytania ma dojść w najbliższych tygodniach, co oznacza, że plan stanie się wkrótce prawem. Wówczas 30-40 tysięcy Beduinów zostanie wywłaszczonych i będą musieli skończyć ze swym tradycyjnym stylem życia.

Na pustyni Negew mieszka dziś łącznie ponad 200 tys. Beduinów. Stanowią jedną trzecią wszystkich mieszkańców tego regionu.

Około 90 tysięcy z nich to mieszkańcy 46 "nieuznawanych wiosek". Większość z tych osiedli istniała jeszcze przed 1948 rokiem, czyli przed powstaniem Izraela, inne pojawiły się w latach 50., gdy wojskowe władze osiedliły Beduinów z różnych części Negewu na mniejszym terytorium - tzw. Sijagu - trójkącie, którego szczyty wyznaczają trzy miasta: Berszewa, Arad i Dimona.

Pozostałe 120 tysięcy żyje w siedmiu miasteczkach, które izraelskie władze budowały w latach 80. i 90. Zachęcani przez państwo, osiedlali się tam ci, którzy stracili ziemię zabieraną im na bazy i poligony wojskowe lub na tereny zielone i żydowskie osiedla.

Większość tych wiosek nie ma ekonomicznych warunków do życia, ponieważ Beduini są pozbawieni ziemi, z której tradycyjnie się utrzymywali jako rolnicy i pasterze, wysokie są za to bezrobocie, przestępczość i zagęszczenie ludności.

W 2007 roku rząd Izraela powołał specjalną komisję, która pod przewodnictwem byłego sędziego Sądu Najwyższego Eliezera Goldberga miała przygotować raport na temat sytuacji na Negewie i rekomendacje dotyczące jej uregulowania. Komisja Goldberga poleciła uznanie nieuznawanych wiosek i rozwiązanie kwestii roszczeń do ziem przez system rekompensat lub alternatywnych działek.

Plan miał wdrożyć w życie były członek izraelskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ehud Prawer. Jego plan zakładał masowe wysiedlenia, powstał bez konsultacji ze społecznością beduińską, a liczne warunki ograniczały szansę na finansowe rekompensaty lub alternatywną działkę ziemi.

Główną kwestią sporną są prawa do ziemi. Beduini i wspierające ich organizacje twierdzą, że mają historyczne prawa do ziemi, oparte na tradycyjnym systemie, de facto uznanym przez imperium otomańskie i następnie brytyjskie, nawet bez rejestracji ziem w kolonialnych katastrach.

Oficjalne stanowisko rządu Izraela zakłada, że cała pustynia Negew to ziemie państwowe. "Choć te roszczenia nie były uznane w systemie prawnym nieruchomości pod poprzednimi rządami otomańskimi i brytyjskimi, Izrael chce rozwiązać tę kwestię" poprzez system rekompensat - podaje izraelski MSZ na swojej stronie. Tekst jest częścią kampanii przeciwko krytyce planu Prawera-Begina.

Plan zakłada również uznanie przez państwo istnienia 11 z 46 nieuznawanych wiosek. Oznacza to, że domy w tych wioskach przestaną być uważane za nielegalne budowle, które mogą być w każdej chwili wyburzone, a państwo doprowadzi ich mieszkańcom wodę, prąd, kanalizację. Rząd chce przeznaczyć 1,2 miliarda szekli (10,5 miliarda złotych) na poprawę warunków życia w beduińskich miejscowościach, które są lub zostaną uznane za legalne.

Jednak mieszkańców pozostałych 35 wiosek, których ludność liczy 30 tys. (wg rządowych statystyk) lub 40 tys.(według statystyk organizacji praw człowieka), czekają wyburzenia i przesiedlenia.

Choć wielu Beduinów służy w izraelskiej armii, ich lojalność wobec państwa jest podawana w wątpliwość; "od lat 80. kwestia własności ziemi była powiązana z konfliktem izraelsko-palestyńskim i wzmocniła ich (Beduinów) palestyńską tożsamość" - podaje leksykon Knesetu.

Izraelscy politycy w parlamentarnych debatach nazywają ich często "intruzami" i "dzikimi lokatorami".

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław_Miłosz
  03.12.2013 11:26
  Popuśćmy wodze wyobraźni i spójrzmy w przyszłość:

  "Potrzebujemy radykalnej zmiany w celu unowocześnienia i polepszenia warunków życia ludności bezdomnej koczującej po ulicach Zielonej Wyspy - powiedział Premier na spotkaniu z przedstawicielami mediów nazajutrz po sobotnich demonstracjach tysięcy bezdomnych, Przywiślańczyków i izraelskich działaczy w obronie praw tej rdzennej ludności."

  Czyż to nie piękna wizja? :)
 • Stanisław_Miłosz
  03.12.2013 12:40
  Popuśćmy wodze wyobraźni i spójrzmy w przyszłość:

  "Potrzebujemy radykalnej zmiany w celu unowocześnienia i polepszenia warunków życia ludności bezdomnej koczującej po ulicach i pustkowiach Pustyni Błędowskiej w którą przemieniła się niegdyś Zielona Wyspa - powiedział Premier na spotkaniu z przedstawicielami mediów nazajutrz po sobotnich demonstracjach tysięcy bezdomnych, Przywiślańczyków i izraelskich działaczy w obronie praw tej rdzennej ludności."

  Czyż to nie piękna wizja? :)  PS. Redakcja nie lubi popuszczania wodzów fantazji?
 • becet
  03.12.2013 22:43
  moje wątpliwości budzą dwie sprawy: pierwsza to przelicznik szekla do złotego (czy aby jest dobrze podany), a druga bardziej zasadnicza: wszak współcześni Izraelczycy, tak jak ich przodkowie Izraelici wywodzą się z Beduinów (por. Pwt 26,5)-więc czemu tępią samych siebie w swych korzeniach?!
 • JPS
  18.09.2016 16:35
  Beduini to Arabowie - Czyli zaborcy ziem żydowskich. Ponadto z racji niskiego poziomu skolaryzacji i co za tym idzie ekonomicznego są czymś na kształt aborygenów w Australii, kiedyś wstrzymujących jej rozwój. Żadne państwo arabskie nie chce na swym terytorium ani tzw. Palestyńczyków czy swych ziomków Beduinów z terenów należących do Izraela. Nie chcą na swym terytorium warchołów, bandytów i terrorystów. Co palestyńscy bandyci potrafią pokazali w Libanie Jordanii czy w czasie Igrzysk Olimpijskich w Monachium, .....Izrael od lat usiłuje rozwiązać ten problem proponując utworzenie Państwa palestyńskiego. Arabowie propozycję odrzucają uważając, że zabór ziem żydowskich, którego kiedyś dokonali a potem usiłowali powtórzyć w czasach wojen Izraelsko - Arabskich (Koalicja wojskowa właściwie wszystkich państw arabskich) jest im zesłany przez Boga i niepodważalny. Ot taka sobie sakralizacja złodziejstwa. Ale Bóg arabski właściwie Arabów ocenił i sprawił przy pomocy Izraelczyków Arabom wielkie lanie. Tak wielkie, że gdyby nie interwencja Rosji w Kairze rządzili by Izraelczycy!To co aktualnie robi Izrael to próba włączenia Beduinów w strukturę państwa. Zlikwidowania beduińskiego rezerwatu nie dającego żadnych szans na rozwój a jedynie jątrzącego problemy.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.