Francja: Dwa razy więcej aktów antysemickich

Liczba aktów antysemickich podwoiła się we Francji w roku 2014 w porównaniu z rokiem 2013, przy czym akty przemocy fizycznej wzrosły o 130 proc. - informuje we wtorek Rada Przedstawicielska Instytucji Żydowskich we Francji (CRIF).

"Akty antysemickie stanowią 51 proc. wszystkich czynów rasistowskich popełnionych we Francji, gdzie żydzi stanowią mniej niż 1 proc. ludności Francji" - oświadczył CRIF w komunikacie. Społeczność żydowska we Francji - najliczniejsza wśród krajów europejskich i trzecia na świecie po Izraelu i USA - liczy 500 000-600 000 osób.

Komunikat CRIF ogłoszono tuż przed przybyciem prezydenta Francji Francois Hollande'a do paryskiego Muzeum Pamięci Shoah, gdzie w obecności około setki ocalałych z obozów koncentracyjnych prezydent odda hołd pamięci 75 000 żydów wywiezionych do obozów z Francji pod rządami kolaborującego z hitlerowskimi Niemcami reżimu Vichy.

Następnie szef państwa francuskiego uda się do Polski na obchody 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz.

Organizacja CRIF odnotowuje "bardzo duży i bardzo niepokojący wzrost aktów przemocy wobec żydów" i zwraca uwagę, że ta tendencja "potwierdza utrzymywanie się czy nawet umocnienie się we Francji przesądów antysemickich, rosnący radykalizm, który nierzadko prowadzi od zniewag do przemocy, od przemocy do terroryzmu".

Reprezentacja społeczności żydowskiej we Francji wyraziła nadzieję, że zostaną podjęte zdecydowane środki w dziedzinie prewencji i edukacji dla zahamowania wzrostu aktów antysemickich we Francji.

W atakach dżihadystów w Paryżu w dniach 7-9 stycznia zginęło 17 osób. Zamachy w Paryżu były najtragiczniejszymi w skutkach atakami we Francji od kilkudziesięciu lat i wstrząsnęły opinią publiczną w Europie i na świecie. 7 stycznia w zamachu na redakcję "Charlie Hebdo" bracia Said i Cherif Kouachi zastrzelili 12 osób, w tym głównych rysowników pisma. Dzień później powiązany z napastnikami Amedy Coulibaly zabił w Paryżu policjantkę, a 9 stycznia wziął zakładników w sklepie z żywnością koszerną, zabijając cztery osoby.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Elżbieta.A
  27.01.2015 12:20
  Nie chce sama wierzyć w to co napiszę. Mam przeczucie,że nagonka antysemicka we Francji jest sztucznie podsycana przez Izrael. Na forach izraelskich wiele jest komunikatów antyeuropejskich i zachęt, aby Żydzi europejscy jechali do Izraela. Czemu to ma słuzyć nie wiem, ale jakoś mi to przypomina rok 1968 w Polsce. Czy Żydzi francuscy znajdą wiecej spokoju w Izraelu, który nieustannie "siedzi na bombie", czy będą tam szczęśliwsi? Ich dzieci zostana wcielone do wojska, pójda na wojne z Arabami. Im samym, przyzwyczajonym do swobody europejskiej bedzie trudno odnaleźć się w izraelskiej rzeczywistości podporządkowanej jednemu celowi: obronie lub walce o zachowanie państwa żydowskiego. Tragedia, ale może takie jest powołanie Żyda, gdziekolwiek żyje?
 • Andrzej H.
  27.01.2015 14:01
  Do Elzbiety A.
  Nie masz racji - Francja powoli staje sie republika islamska - tego juz nie odwrocimy - patrz Maryslia. Kiedy islamistow bedzie powyzej 50% skonczy sie jakakolwiek innosc - albo bedzie wyznawca allaha albo zginiesz. Nasi starsi bracia w wierze - Zydzi sa na pierszej linii frontu. Lepiej byc w kupie ze swoimi niz w 1% u islamistow i ateistow. Pomocy z nikad.
  Islam jest jak komunizm - wszystko opiera sie na klamstwie i propagandzie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.