Skandal w Wenecji: kościół zamieniony w meczet

Osobliwą inwencją artystyczną wykazali się na tegorocznym Biennale w Wenecji Islandczycy. W ramach swego pawilonu postanowili zamienić kościół w meczet. Do listopada Wenecja ma zatem swój pierwszy meczet w kościele Matki Bożej Miłosierdzia.

Inicjatywa ta z entuzjazmem została przyjęta przez przewodniczącego islamskiej wspólnoty w tym mieście Mohameda Amin Al Ahdadba. Jego zdaniem gest ten uczyni więcej niż sto konferencji o dialogu kultur. Podobnego zdania jest islandzki minister edukacji Illugi Gunnarson. Przemiana kościoła w meczet ma jego zdaniem być zachętą do dialogu oraz przesłaniem przeciwko islamofobii.

Problem w tym, że w tym wypadku Islandia zaproponowała „dialog” w stylu Państwa Islamskiego. Meczet w katolickiej świątyni urządzono bowiem bez pozwolenia czy wręcz wbrew woli Kościoła. Budynek ten od 42 lat jest własnością prywatną, jednakże nadal pozostaje kościołem i każde użycie go do celów innych niż kult katolicki wymaga zgody władz kościelnych. Organizatorzy Biennale poprosili diecezję o udostępnienie na potrzeby meczetu innych świątyń i nie otrzymali na to zgody. Z kościołem Matki Bożej Miłosierdzia postąpili jak islamiści.

«« | « | 1 | » | »»
 • Wincenty
  12.05.2015 16:31
  "Trzeba naprawdę wielkiej ignorancji żeby oczekiwać dobrych owoców ustępowania pola islamowi." Toż to wyczekiwane owoce Soboru Watykańskiego II i spotkań w Asyżu wylansowanych przez JPII - dialog przez samolikwidację katolicyzmu.
 • Marianna
  13.05.2015 09:54
  Z Islandii do krajów islamu jest trochę daleko. Tak daleko na północ armie Proroka może nie dotrą, kościołów do przerobienia na własnym, islandzkim terenie jest trochę mniej niż we Włoszech, więc co szkodzi bezpiecznie zaszaleć i zaszokować na cudzym a z reguły gościnnym terenie. Koszty poniosą i tak najpierw ci, do których islam ma bliżej.
 • Mlga
  13.05.2015 09:58
  A to nie jest tak, że jak gdzies juz powtanie meczet to bedzie tam stal do konca świata? Ich religia nie pozwala zburzyć obiektu ani zamienić go na coś innego, nawet jesli bedzie się rozpadać i grozic zawaleniem. Koszmar.
 • MacBlacker
  14.05.2015 05:27
  na Islandii chłodno jest, to jak pojechali do ciepłych krajów mózgi im roztajały..
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.