Rozróżnienia wymagają Kościół Zjednoczeniowy i Ruch Zjednoczeniowy. Ten drugi jest uznawany za próbę stworzenia szerszej platformy współpracy różnych ludzi na rzecz pokoju i jedności świata. W jego ramach powstały już setki rozmaitych projektów i dziesiątki organizacji - w opinii wyznawców S.M. Moona - niesłusznie utożsamianych z Kościołem Zjednoczeniowym. Szczególnie znacząca jest tutaj ostatnia transformacja struktury Kościoła Zjednoczeniowego - 1 maja 1997 roku S.M. Moon oficjalnie zmienił nazwę kościoła na Federację Rodzin na rzecz Zjednoczenia i Pokoju Światowego. Zmiana ta może sugerować, że w Ruchu odchodzi się od zapisanego we wcześniejszej nazwie jednoczenia wyłącznie Chrześcijan i przestaje kłaść silny nacisk na formułę religijną, zwracając się bardziej ku teologii rodziny. Być może ta zmiana jest krokiem w kierunku zapowiadanej już przez S.M. Moona całkowitej likwidacji struktur kościelnych na korzyść umocnienia się właśnie Ruchu Zjednoczeniowego.
Uczestnicy Ruchu potocznie nazywani moonistami (Moonies) zwykle stają się członkami struktur Ruchu w wieku około 20-30 lat. Osoby w pełni zaangażowane (tzw. full-time members) zwykle poświęcają kilka lat na tzw. "fundraising" i "witnesssing" (zbieranie pieniędzy, głoszenie nauki Moona i wprowadzanie do Ruchu nowych osób). Mooniści prowadzą życie o charakterze wspólnotowym zazwyczaj wtedy, gdy zamieszkują jeden z ośrodków Ruchu, w pozostałych przypadkach żyją samodzielnie lub wraz z rodzinami. Ostatnimi laty - szczególnie na Zachodzie - coraz więcej moonistów podejmuje pracę w jednym z wielu przedsiębiorstw należących do Ruchu. Wszystkich obowiązuje przekazywanie na cele ruchu 10 procent swych dochodów.
Na kształt życia codziennego wyznawców fundamentalny wpływ mają międzynarodowe, a nawet międzykulturowe małżeństwa zawierane podczas masowej ceremonii ślubnej z partnerem wybranym przez S.M. Moona. W 1995 roku stanęło w ten sposób na ślubnym kobiercu 360 000 par ze 163 krajów świata. Tak przed ślubem, jak i jakiś czas po nim moonistów obowiązuje zakaz podejmowania życia seksualnego.
Kościół Zjednoczeniowy uznawany jest za jeden z najbardziej kontrowersyjnych NRR na Zachodzie. Najczęściej oskarżany jest o pranie mózgów swoim członkom i rozbijanie rodzin. W Stanach Zjednoczonych, był on uwikłany w liczne sprawy sądowe, zarówno jako pozwany, jak i pozywający (najczęściej powodem były przypadki deprogramacji). S. M. Moon kilkakrotnie przebywał w więzieniu, przy czym najbardziej kontrowersyjnym powodem jego uwięzienia było oskarżenie go w Stanach Zjednoczonych o popełnienie przestępstw podatkowych.
W Polsce pierwsi sympatycy Ruchu pojawili się w połowie lat siedemdziesiątych. Pionierskie - głęboko zakonspirowane - próby misyjne miały miejsce w latach 1980-82, podjęli je misjonarze z terenu Austrii. Oficjalnie Kościół Zjednoczeniowy został zarejestrowany w 1990 roku pod nazwą Ruch pod Wezwaniem Ducha Świętego dla Zjednoczenia Chrześcijaństwa Światowego. Oprócz struktur kościelnych zaczęły pojawiać się w Polsce także organizacje filialne, spośród których najprężniej działa Akademickie Stowarzyszenie Urzeczywistniania Wartości Uniwersalnych (CARP - Collegiate Association for the Research of the Principle) - mające być płaszczyzną porozumienia ze środowiskiem akademickim.
To właśnie CARP jest właścicielem okazałego ośrodka Ruchu w miejscowości Glanów pod Krakowem. Tam odbywają się spotkania seminaryjne oraz cykle szkoleń dla adeptów Ruchu z całego kraju. Momentem szczególnym dla polskich moonistów były odwiedziny w 1993 roku małżonki lidera Ruchu - pani Hak Ja Han Moon, oraz dwa lata później przyjazd do Polski samego Sun Myung Moona. Liczbę członków Ruchu w Polsce określa się na ok. 500 osób.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…