Czy zgodny z konstytucją jest ustawowy wymóg posiadania polskiego obywatelstwa, aby zostać przyjętym do gminy wyznaniowej żydowskiej - takie pytanie prawne ma do rozstrzygnięcia Trybunał Konstytucyjny.
Spektakl pt. "Żyd", poruszający problem antysemityzmu i funkcjonujących stereotypów dotyczących Żydów, przygotował lubelski zespół Kompania Teatr. Premiera spektaklu według scenariusza Artura Pałygi, odbędzie się piątek w Centrum Kultury w Lublinie.
Papież Franciszek przyjął na audiencji w Domu św. Marty delegację piętnastu rabinów z jego ojczystej Argentyny.
- Obchody Dnia Judaizmu przypominają nam prawdę, że jako chrześcijanie i żydzi jesteśmy dziećmi tego samego Boga. Ten sam Bóg przemawiał do Mojżesza i ten sam Bóg posłał do nas Jezusa. Stajemy się Jego świadkami, jeśli traktujemy się jak bracia - mówił podczas homilii bp Mieczysław Cisło.
Papież Franciszek odwiedzi w maju podczas swej wizyty w Jerozolimie Instytut Pamięci o Holokauście Yad Vashem, będzie przy Ścianie Płaczu i na Wzgórzu Świątynnym, koło świętych miejsc dla żydów i muzułmanów. O planach tych poinformowały włoskie media.
Biskup lubelski Mieczysław Cisło odpowiedzialny w episkopacie za dialog z Judaizmem przygotował specjalne przesłanie w związku z XVII Dniem Judaizmu.
Pod hasłem "Pan jest moją mocą (). Jemu zawdzięczam moje ocalenie", 16 stycznia Kościół katolicki obchodzi Dzień Judaizmu. W całym kraju zaplanowano spotkania modlitewne, wystawy, dyskusje i koncerty. Centralne obchody odbędą się w Sandomierzu.
O wzajemnej wdzięczności chrześcijan i żydów – mówiono podczas zebrania otwartego z cyklu „Bliskie Spotkania Chrześcijańsko – Żydowskie”, które odbyło się 14 stycznia w Synagodze Nożyków przy ul. Twardej w Warszawie. Organizatorem była Polska Rada Chrześcijan i Żydów. Spotkanie nawiązywało do XVII Dnia Judaizmu, który jest obchodzony 16 stycznia.
Tegorocznym, przypadającym na 16 stycznia obchodom Dnia Judaizmu w Sandomierzu towarzyszyć będzie ponowne wystawienie na widok publiczny w katedrze osiemnastowiecznego obrazu Carla de Prevot, przedstawiającego rzekomy mord rytualny chrześcijańskiego dziecka, dokonany przez Żydów.
Kalendarz na 2014 rok, w którym znalazły się święta obchodzone przez wyznawców czterech religii związanych z regionem, wydał Urząd Miejski w Białymstoku. Wydawnictwo ma promować wielokulturowość jako atut miasta.