Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale (Podkarpackie) rozpoczną w środę cykl warsztatów, podczas których zapoznają się z żydowską przeszłością miasta. Zajęcia odbywać się będą w ramach programu Szkoła Dialogu, który realizuje Fundacja Forum Dialogi Między Narodami.
We Włoszech po 20 latach ukazało się nowe wydanie książki "List do przyjaciela Żyda" watykanisty Gian Franco Svidercoschiego. To historia przyjaźni Karola Wojtyły i Jerzego Klugera, zmarłego w 2011 roku.
Przedstawiciele mniejszości religijnych w Pakistanie wypracowali 10-punktową rezolucję, w której domagają się sprawiedliwości i poszanowania swych praw. Apelują m.in. do władz o postawienie tamy fali porwań chrześcijańskich i hinduskich dziewcząt oraz zmuszania ich siłą do przejścia na islam. Wzywają jednocześnie wspólnotę międzynarodową, by nadal była głosem prześladowanych w tym kraju mniejszości.
Mija 35 lat od historycznej wizyty Jana Pawła II w rzymskiej synagodze. Aktualny rabin Rzymu podkreśla, że ten gest otwarcia zupełnie zmienił relacje katolicko-żydowskie. Przypomina też, że właśnie w czasie tej wizyty Papież-Polak wypowiedział słynne słowa, nazywając żydów „starszymi braćmi w wierze”.
Reakcje włoskich środowisk żydowskich na beatyfikację Jana Pawła II podsumowuje na łamach dzisiejszego wydania “L'Osservatore Romano” naczelny redaktor miesięcznika "Pagine ebraiche” Guido Vitale.
Lokalny, światowy powszechny... w Płońsku dobiega końca I Festiwal Kultury Żydowskiej.
Dwudniowe spotkanie odbędzie się w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, jednym z oddziałów gliwickiego muzeum.
Rozpoczęły się od spotkania z Jerzym Giebułtowskim, słupszczaninem, historykiem, wydawcą, wybitnym tłumaczem literatury historycznej, który na swoim koncie ma przekłady najważniejszych książek dotyczących Zagłady.
Stolica Apostolska nagrodzona w Astanie.
W kontekście 140. rocznicy zdobycia Rzymu i upadku państwa kościelnego, która przypada 20 września wypowiedział się główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni. Zwrócił uwagę, że obecnie wielu Żydów ucieka od judaizmu i nie docenia kultury żydowskiej, pomimo dogodnych warunków.