Czwarty Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

W przygotowania do Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce zaangażowani byli zarówno katolicy jak i muzułmanie. Organizatorami Dnia są: Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski oraz Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce - historia i doświadczenia


Na tle wielowiekowego przyjaznego współżycia katolików i muzułmanów w Polsce, Dzień Islamu jest potwierdzeniem wzajemnego szacunku i wyzwaniem do poszerzenia kręgu dialogu, w sensie realnym i znaczeniowym. Od kilku lat w Polsce istnieją kontakty między wyznawcami obu religii o charakterze naukowym, kulturalnym i religijnym (np. w Pieniężnie, Warszawie, Białymstoku, Lublinie, Gdańsku i in.). Muzułmanie w Polsce to Tatarzy mieszkający tu od 600 lat i przybyli w ostatnich latach obcokrajowcy: Turcy, Bośniacy, Arabowie... Jednym z inicjatorów spotkań o charakterze modlitewnym była Fundacja Dzieło Odbudowy Miłości, D.O.M. Poczynając od 1994 r. organizowała Msze święte w intencji pokoju na świecie w obecności muzułmanów w kościele św. Aleksandra w Warszawie, które odprawiał bp Władysław Miziołek. W styczniu 1997 r. Fundacja D.O.M. zorganizowała w kościele św. Anny w Warszawie spotkanie modlitewne w intencji pokoju na świecie z udziałem przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich oraz muzułmanów. Podczas modlitwy powszechnej, odczytywanej przez duchownych różnych Kościołów chrześcijańskich, modlił się również najwyższy ówcześnie rangą duchowny muzułmański w Polsce - imam Nusret Kuriakovic. Eucharystii przewodniczył bp Władysław Miziołek. Odtąd do roku 2000 z inicjatywy Fundacji D.O.M. w dniu 26 stycznia w jednym z kościołów katolickich stolicy modlono się w obecności muzułmanów w intencji pokoju i współpracy z wyznawcami islamu.

Pierwszy Dzień Islamu z woli Episkopatu Polski w Kościele katolickim w Polsce odbył się 26 stycznia 2001 roku. Nabożeństwo centralne miało miejsce w kościele pod wezwaniem św. Marcina, na Starym Mieście w Warszawie. Mszę św. w intencji pokoju i poszanowania życia ludzkiego odprawił bp Tadeusz Pikus, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu Katolików i Muzułmanów. Eucharystię poprzedziło spotkanie modlitewne. Informację o muzułmanach w Polsce przedstawił prof. Jan Tyszkiewicz z Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów oraz Jan Sobolewski, ówczesny Przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Po wprowadzeniu, imam Natar Nagi ze stołecznego Centrum Islamu recytował fragment Koranu o Zwiastowaniu. Tekst ten w przekładzie polskim odczytał następnie kleryk Seminarium Duchownego w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyli ambasadorowie krajów muzułmańskich w Polsce.

W roku 2002 centralne nabożeństwo Dnia Islamu miało miejsce w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie. Na wstępie odczytano fragment przemówienia Ojca Świętego z 2001 r. wygłoszonego w meczecie Umajjadów w Damaszku. We wprowadzeniu bp Piotr Libera, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski stwierdził, że Dzień Islamu inspiruje do pełniejszego widzenia rzeczywistości, innego stosunku do Boga i wyznawców innych religii. Modlitwom przewodniczyli: bp Tadeusz Pikus oraz Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Rady Imamów RP. Po recytacji w języku arabskim fragmentu Koranu mówiącego o Zwiastowaniu Anielskim Maryi Pannie, ten sam fragment był odczytany po polsku. Analogicznie tekst Ewangelii św. Łukasza o Zwiastowaniu był czytany kolejno po polsku, a następnie po arabsku. Po modlitwie przesłania wygłosili kolejno Khalid Mahmood, ambasador Pakistanu i bp Tadeusz Pikus. Dotychczasowe spotkania kończyły się agapą.

Centralne obchody III Dnia Islamu odbyły się 26 stycznia 2003 r. w Warszawie, w Auli Wielkiej "Sekcji Bobolanum" Papieskiego Wydziału Teologicznego. Po powitaniach, wprowadzeniu i odczytaniu listu abpa Józefa Kowalczyka, nuncjusza apostolskiego w Polsce, bp Tadeusz Pikus, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu Katolików i Muzułmanów, odczytał fragment przemówienia Jana Pawła II, wygłoszonego dnia 6 maja 2001 r. w Wielkim Meczecie Umajjadów w Damaszku.

Drugą część spotkania wypełniły czytania Ksiąg Świętych, głównie o zwiastowaniu Najświętszej Maryi Pannie (imam Kairy Gohnim, imam Stołecznego Centrum Islamu, imam Tomasz Miśkiewicz, imam Warszawy i Białegostoku, Przewodniczący Rady Imamów RP, ks. prob. Janusz Warzocha SJ, sanktuarium św. Andrzeja Boboli, ks. Adam Wąs SVD, Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów). Po czytaniach nastąpiły dwa przemówienia: ambasadora Libanu, Ahmeda Ibrahima i bpa Tadeusza Pikusa. Po modlitwie wiernych uczestnicy prosili Jedynego Boga o pokój w świecie i wzajemne poszanowanie praw wyznawców obu religii. Następnie odmówiono "Ojcze nasz", przekazano sobie wzajemnie znak pokoju, a na zakończenie bp Tadeusz Pikus udzielił wszystkim błogosławieństwa. W śród gości był ze strony żydowskiej współprzewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Żydów, p. Stanisław Krajewski.

Ks. dr Witold Adamczewski SJ
Sekretarz Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi

Materiały na Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce zostały przygotowane przez Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego oraz Radę Wspólną Katolików i Muzułmanów.
«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg