Ruszyli do Sudanu

Archeolodzy, arabiści i etnolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) rozpoczęli niedawno dwumiesięczne badania pozostałości islamskich zamków (XV-XIX w) w Dolinie Nilu Środkowego w Sudanie.

O badawczej wyprawie poinformował PAP uczestnik przedsięwzięcia Mariusz Drzewiecki z Instytutu Prahistorii UAM.

Naukowcy i studenci będą wspólnie pracowali przez dwa miesiące w dolinie Nilu w rejonie 5 Katarakty. Obszar ten za kilka lat zostanie zupełnie zniszczony. Władze sudańskie w ramach projektów rozwoju gospodarczego rozpoczęły budowę hydroelektrowni w miejscowości Shereik.

"Za kilka lat powstanie w tym miejscu gigantyczna zapora wodna, która spiętrzy wody Nilu. Powstanie sztuczny zbiornik wodny. Będzie on obejmował większość obszaru 5 Katarakty. Pod wodą znajdą się liczne wioski. Zalane zostaną pola uprawne, wyspy i wszystko, co się na tych terenach znajduje łącznie z ogromną liczbą stanowisk archeologicznych" - powiedział PAP Drzewiecki.

Archeolodzy oraz etnolog będą pracowali na wyspie Sabnas (powierzchnia około 4,5 x 2 km). Jest to jedna z wysp tworzących 5 Kataraktę. Na jej wschodnim i północnym brzegu znajdują się ruiny twierdz zbudowanych najprawdopodobniej w okresie islamskim po XV wieku.

Archeolodzy wykonają precyzyjną dokumentację tych budowli oraz rozpoznanie reszty wyspy pod kątem obecności innych pozostałości przeszłości. Etnolog z kolei pracując wśród lokalnej ludności, zamieszkującej Sabnas, będzie starał się dowiedzieć co tradycyjna wiedza, przekazywana z ust do ust, mówi o tych fortecach.

Arabiści będą pracowali w miejscowej szkole podstawowej. Dla dzieci z Sudanu przywiozą przybory szkolne zebrane przez uczniów z polskich szkół oraz prezenty przeznaczone na ten cel przez UAM oraz jedną z poznańskich firm komputerowych. Arabiści przeprowadzą warsztaty oraz zabawy mające na celu przedstawienie Polski oraz poznanie Sudanu "oczyma sudańskich dzieci".

Poprzednio poznańscy naukowcy gościli w Sudanie w 2011 oraz 2012 roku. Wyprawa naukowa jest możliwa dzięki podpisanej w 2011 roku przez UAM umowy o współpracy z Sudańską Służbą Starożytności (National Corporation for Antiquities and Museums of Sudan, w skrócie NCAM).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg