Wandale w ruinach synagogi

1600-letnią mozaikę w ruinach synagogi w Tyberiadzie na północy Izraela zniszczyli wandale, którzy pokryli unikatowe dzieło sztuki napisami i roztrzaskali jego fragmenty - poinformowała we wtorek policja. Władze podejrzewają grupę ultraortodoksyjnych Żydów.

Ziemia Święta   Andrzej Macura / CC-SA 3.0 Ziemia Święta
Jezioro Tyberiadzkie
Zniszczenia odkryto we wtorek rano. Mozaika pokrywa podłogę ruin starożytnej synagogi, położonych na ogrodzonym terenie parku narodowego w Tyberiadzie, nad Jeziorem Tyberiadzkim.

Powstanie mozaiki, najstarszej w Izraelu, eksperci datują na ok. 400 rok n.e. Według archeologów jest to jeden z najlepiej zachowanych przykładów sztuki tamtego okresu. Przedstawia znaki zodiaku i tradycyjne elementy wyposażenia świątyni, czyli rytualne świeczniki i liście paproci. Wkomponowane w nią zostały nazwiska głównych fundatorów synagogi w języku hebrajskim, greckim i po łacinie.

Zdjęcia udostępnione mediom przez Urząd Starożytności Izraela (IAA) pokazują roztrzaskane fragmenty mozaiki oraz napisy wykonane niebieskim sprayem, które widać także na sąsiednich ścianach. W miejscu między świecznikami jeden ze sprawców wybił dziurę.

Eksperci z IAA podejrzewają, że za aktem wandalizmu stoi niewielka grupa ortodoksyjnych Żydów. Sprzeciwiają się oni prowadzeniu prac wykopaliskowych, które według nich prowadzone są również na terenach, gdzie znajdują się groby żydowskie jeszcze z czasów antycznych.

«« | « | 1 | » | »»