„Wierność Chrystusowi i Jego Kościołowi, komunia i świadectwo” to według łacińskiego patriarchy Jerozolimy cele duszpasterskie Kościołów Bliskiego Wschodu. W stolicy Jordanii, Ammanie, zakończyły się dwudniowe obrady konferencji rzymskokatolickich biskupów krajów arabskich.
Centralnym tematem była nowa ewangelizacja w świetle adhortacji apostolskiej „Kościół na Bliskim Wschodzie”, przekazanej chrześcijanom przez Papieża podczas niedzielnej Eucharystii w Bejrucie.
Wiodącym tematem obrad była ocena zakończonej 16 września wizyty duszpasterskiej Benedykta XVI w Libanie oraz przygotowanie tematów Instrumentum laboris na październikowy Synod Biskupów poświęcony nowej ewangelizacji.
Abp Fouad Twal, przewodniczący konferencji biskupów krajów arabskich, podkreślił pilną potrzebę formacji wyznawców Chrystusa do mocnej wiary, jaka charakteryzowała męczenników. „Wierność Chrystusowi i Jego Kościołowi, komunia i świadectwo” to według łacińskiego patriarchy Jerozolimy cele duszpasterskie Kościołów Bliskiego Wschodu.
Ważnym momentem spotkania była wizyta na katolickim uniwersytecie w Madabie oraz pielgrzymka na górę Nebo, której towarzyszyło hasło: „Spojrzenie wiary i nadziei na przyszłość”. W sanktuarium proroka Mojżesza uczestnicy modlili się w intencji wszystkich ofiar konfliktów w krajach arabskich oraz o trwały pokój w całym regionie.
Według łacińskiego patriarchy Jerozolimy program budowania tożsamości chrześcijańskiej w krajach arabskich powinien realizować cztery założenia: powrót do wzorców wiary pierwszej wspólnoty chrześcijańskiej, aktualizacja ewangelizacji w perspektywie współczesnego świata, analiza nowych metod przekazu wiary i ich zastosowanie oraz odpowiednia znajomość nowych warunków głoszenia Ewangelii w świetle zmian wywołanych tzw. arabską wiosną.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…