Prezydent Francji Francois Hollande wykluczył w poniedziałek jednostronną interwencję militarną w Libii, ale zapowiedział, że siły francuskie będą atakowały islamskich ekstremistów, usiłujących dostarczać broń z południa Libii w rejon Sahelu.
Hollande odpowiadał tego dnia na pytania dziennikarzy i słuchaczy radia publicznego France Inter.
Hollande wezwał ONZ do podjęcia działań, mających położyć kres przemocy w Libii. Jednocześnie podkreślił, że siły francuskie będą atakować islamistów "za każdym razem, kiedy ci opuszczą miejsca, w których się ukrywają". Francja organizuje w tym celu bazę wojskową w Nigrze, w odległości ok. 100 km od granicy libijskiej. W rejonie tym prowadzone są też operacje francuskich i amerykańskich samolotów bezzałogowych.
Libia wciąż jest pogrążona w chaosie, który rozpoczął się po obaleniu i zabiciu dyktatora Muammara Kadafiego w 2011 r. W kraju są obecnie dwa parlamenty i dwa rządy toczące spór o władzę. Jeden z tych rządów sprzyja radykalnym islamistom, natomiast drugi uznawany jest przez społeczność międzynarodową.
Siły francuskie w 2013 roku wyparły z Mali wielu ekstremistów powiązanych z Al-Kaidą. Część z nich uciekła do Libii. Francja rozpoczęła w zeszłym roku operację militarną przeciwko ugrupowaniom islamistów w swych pięciu byłych koloniach w regionie Sahelu. W Mauretanii, Burkinie Faso, Nigrze, Czadzie i Mali jest ok. 3 tys. francuskich żołnierzy.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…