Bunt w więzieniu- ponad 60 zabitych

Uciekły dziesiątki więźniów. Do zorganizowania ucieczki przyznali się islamiści z IS.

50 więźniów i 12 policjantów zginęło, gdy w więzieniu ok. 80 km na północny wschód od Bagdadu wybuchł bunt, w wyniku którego uciekły dziesiątki osadzonych - poinformowały w sobotę służby bezpieczeństwa. Do zorganizowania ucieczki przyznali się islamiści z IS.

W więzieniu w Al-Chalis było przetrzymywanych ok. 300 ludzi skazanych za terroryzm. Ofiary śmiertelne wśród więźniów i policjantów to efekt zamieszek jeszcze na terenie zakładu, a także pościgu za uciekinierami w nocy z piątku na sobotę - podały władze. Nie wiadomo, czy w więzieniu przetrzymywani byli wysokiej rangą skazani terroryści.

"Więźniowie zaczęli najpierw walczyć między sobą, co przyciągnęło uwagę strażników, którzy rozpoczęli interwencję" - relacjonowało anonimowo źródło policyjne. Wówczas więźniowie zaatakowali strażników i odebrali im broń; zdołali także zająć więzienny magazyn uzbrojenia.

Według irackich służb uciekło ok. 40 więźniów. W Al-Chalis ogłoszono godzinę policyjną, a służby przystąpiły do rewizji domów w poszukiwaniu zbiegów.

Za zorganizowanie ucieczki z więzienia opowiada islamistyczna organizacja Państwo Islamskie (IS), która wdarła się do więzienia przy użyciu ładunków wybuchowych w celu uwolnienia 30 więźniów i dotarcia do więziennego składu broni - podała sympatyzująca z radykałami organizacja Amaq News Agency. Według niej na teren więzienia przedostali się następnie członkowie szyickiej milicji i wywiązały się starcia.

Winę IS za uwolnienie osadzonych i zabójstwa dokonane w więzieniu potwierdził przedstawiciel lokalnych władz oraz regionalne władze wojskowe.

Radykalnie sunnickie Państwo Islamskie kontroluje znaczne obszary Iraku i Syrii. Irackie władze walczą z IS na północy i zachodzie kraju; armię wspierają atakami z powietrza Stany Zjednoczone.

W ciągu dwóch minionych lat w Iraku dochodziło do spektakularnych ucieczek z więzień. W lipcu 2013 roku skoordynowane zamachy na dwa zakłady karne w pobliżu Bagdadu umożliwiły ucieczkę ponad 500 więźniów. Wzrost znaczenia IS i ofensywa rozpoczęta w czerwcu 2014 roku zaowocowały kolejnymi ucieczkami. Dało to dżihadystycznemu ugrupowaniu możliwość rekrutowania byłych sunnickich więźniów, głównie w miastach Tikrit i Mosul.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.